Διάκριση στον Διαγωνισμό του UNCHR “όσα δεν μπαίνουν σε μια βαλίτσα”

Κατά την διάρκεια της επεξεργασίας της ενότητας “Δικαιώματα των παιδιών” αποφασίσαμε να λάβουμε μέρος στον Διαγωνισμό του UNCHR “όσα δεν μπαίνουν σε μια βαλίτσα”.  Ετοιμάσαμε λοιπόν, μια αφίσα με το τι δεν μπορεί να χωρέσει στη βαλίτσα ενός  παιδιού πρόσφυγα… Σε μια βαλίτσα δεν χωράνε τα παιδικά όνειρα. Τα παιδιά έχουν δικαίωμα να ονειρεύονται. Οι νεράιδες “Προστασία”, “Βοήθεια”, “Ασφάλεια” να πραγματοποιήσουν τα παιδικά όνειρα.

Αξιοποιώντας τον Η/Υ της τάξης, και έχοντας ως γλωσσικό στόχο την ανάπτυξη του ψηφιακού εγγραμματισμού των παιδιών, οι μαθητές έγραψαν στον υπολογιστή το κειμενάκι και στη συνέχεια το εκτυπώσαμε, κόψαμε τις λέξεις και τις κολλήσαμε στη σωστή σειρά.

Πριν λίγο καιρό λοιπόν, λάβαμε τα αποτελέσματα του διαγωνισμού και με χαρά είδαμε ότι είμαστε μέσα στα διακριθέντα σχολεία. Μάλιστα, μας περίμενε κι ένα δέμα με τα αναμνηστικά μας δωράκια!