ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ

Το 2ο Νηπιαγωγείο Κουφαλίων ιδρύθηκε το 1987. Από το 2006 λειτουργεί στο κτίριο που βρίσκεται στην οδό Εθνικής Αντίστασης 41 και είναι όμορο με το 1ο Δημοτικό Σχολείο Κουφαλίων.
Το κτίριο διαθέτει 2 αίθουσες διδασκαλίας, διάδρομο, κουζίνα, τουαλέτες νηπίων και νηπιαγωγών, γραφείο εκπαιδευτικών.
Από το 2006 συστεγάζεται με το 5ο Νηπιαγωγείο Κουφαλίων, το οποίο στεγάζεται σε δικό του κτίριο δίπλα στο κτίριο του 2ου
Τα δύο νηπιαγωγεία διαθέτουν μεγάλο ανεξάρτητο αύλειο χώρο.
Η πρόσβαση στα Νηπιαγωγεία γίνεται από την οδό Τζιβαροπούλου, δίπλα από την εκκλησία του Αγίου Τρύφωνος
Τα δύο νηπιαγωγεία είναι εξοπλισμένα με ικανοποιητικό αριθμό εκπαιδευτικού και παιδαγωγικού υλικού και με όλα τα μέσα για την κάλυψη των σύγχρονων αναγκών της παιδαγωγικής διαδικασίας.
Διαθέτει ασύρματη και ενσύρματη σύνδεση στο διαδίκτυο, Η.Υ. σε όλες τις αίθουσες, Projector και μεγάλες οθόνες.

Εκπαιδευτικοί
Στο 2ο Νηπιαγωγείο Κουφαλίων είναι τοποθετημένες οργανικά οι νηπιαγωγοί:

Μπατζοπούλου Θεοδώρα του Ανέστη, Προϊσταμένη του νηπιαγωγείου
Σαραφίδου Πανδώρα του Κωνσταντίνου
Αλμπανίδου Γραμμάτω του Δημητρίου, η οποία κρίθηκε υπεράριθμη και υπηρετεί σε άλλο νηπιαγωγείο
Οι νηπιαγωγοί διαθέτουν πολυετή εμπειρία και υπηρετούν στο συγκεκριμένο νηπιαγωγείο από το 2006. Επιμορφώνονται συνεχώς, παρακολουθούν τις εξελίξεις στην προσχολική εκπαίδευση και αναλαμβάνουν καινοτόμες δράσεις και προγράμματα