Φτιάχνοντας τη μασκότ μας στο σπίτι..ART CODE. e-Twinning project 2021-22

Φτιάχνοντας τη μασκότ μας στο σπίτι..

ART CODE. e-Twinning project 2021-

Σε αυτή τη δημοσίευση μας μπορείτε να θαυμάσετε τις δημιουργίες των νηπίων μας,

τα οποία κατασκεύασαν μαζί με τους γονείς στο σπίτι, τη μασκότ του e-Twinning έργου μας “ART CODE”!

Ζητήθηκε από μικρούς και μεγάλους να συνεργαστούν και να αναδημιουργήσουν με ότι υλικό υπήρχε διαθέσιμο στο σπίτι τη μασκότ μας,

…προκειμένου να μοιάζει με μορφή του street artist STIK..png

Τα παιδάκια και οι μεγάλοι έκαναν θαύματα και φαίνεται να το διασκέδασαν πολύ!!!!

χ .jpg .jpg

.jpg .jpg .jpg

.jpg   .jpg .png

Για τις δημιουργίες της μασκότ αξιοποιήθηκαν, όπως μπορείτε να καταλάβετε, αβίαστα και αθόρυβα, αρχές STEAM!!!

Γνωρίζετε τι είναι το STEΑM;

Το STEΑM είναι μια σύγχρονη διαθεματική εκπαιδευτική πρόταση, που περιλαμβάνει

την επιστήμη Natural Sciences (S),

την τεχνολογία Technology (T),

τη μηχανική Engineering (E),

την Τέχνη Arts (A)

και τα μαθηματικά Mathematics (M).

Η σύγχρονη αντίληψη του STEΑM, προέρχεται από την Προσωκρατική Φιλοσοφική σκέψη, όπου η γνώση δεν διακρινόταν σε τομείς, αλλά ήταν μια σύνθεση των τομέων αυτών που βρίσκονταν σε διαρκή αλληλεπίδρασή.

Η αντίληψη αυτή για τη γνώση ολοένα και επεκτείνεται στο χώρο της εκπαίδευσης και αφορά τόσο στην εμπλοκή των μαθητών όσο και στην επαγγελματική ανάπτυξη των εκπαιδευτικών.

Με το υλικό που ανέβασαν οι γονείς στην ομάδα του σχολείου μας, δημιουργήθηκε το παρακάτω poster,

για να μην ξεχάσουμε πόσο ωραία περνάμε, όταν κάνουμε δραστηριότητες για το σχολείο, μαζί  με τη μαμά και το μπαμπά στο σπίτι!!!

.png