Εργαστήρια Δεξιοτήτων 2022-2023

Ο σχεδιασμός του Ετήσιου Σχέδιου Δράσης της Σχολικής Μονάδας έλαβε υπόψη τις εξής παραμέτρους:

• Ως κεντρικός στόχος του Σχεδίου Δράσης ορίζεται η εξοικείωση των νηπίων με τις βασικές δεξιότητες του 21ου αιώνα (μάθησης, αλφαβητισμού και ζωής), καλλιεργώντας δεξιότητες του νου, της μάθησης, της ζωής, της επιστήμης και της τεχνολογίας, όπως αναλυτικά περιγράφονται στο Σχέδιο Δράσης της Σχολικής Μονάδας.
  • Στο πλαίσιο των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων θα υλοποιηθούν δράσεις και από τους 4 θεματικούς κύκλους, ενώ η διάρκεια του κάθε θεματικού κύκλου έχει οριστεί σε 7 εβδομάδες (2 μήνες).
  • Οι επιλεγμένες δράσεις αντανακλούν τη φιλοσοφία και το όραμα της Σχολικής Μονάδας, για ενεργή συμμετοχή σε καινοτόμες δράσεις και η διάχυση στην κοινωνία.
  • Μετά το πέρας των εργαστηρίων θα ακολουθήσει αξιολόγηση/αποτίμηση των δράσεων και σχετικός αναστοχασμός.
  • Τα βασικά πλεονεκτήματα της σχολικής μονάδας που θα βοηθήσουν στην καλύτερη εφαρμογή του προγράμματος (και αναφέρονται αναλυτικά στο Σχέδιο Δράσης της Σχολικής Μονάδας) είναι τα εξής: α. η πρότερη εμπειρία των εκπαιδευτικών σε ευρωπαϊκά προγράμματα (e-twinning) καθώς και σε καινοτόμα προγράμματα στο πλαίσιο των σχολικών δραστηριοτήτων, β. η πρότερη συμμετοχή των εκπαιδευτικών σε άλλα προγράμματα Αγωγής Υγείας και Περιβαλλοντικής εκπαίδευσης γ. η συνολική ακαδημαϊκή και επιστημονική κατάρτιση των συμμετεχόντων εκπαιδευτικών, δ. η διάθεση γόνιμης και ουσιαστικής συνεργασίας των εκπαιδευτικών για

την επίτευξη ενός κοινού οράματος, και ε. η επαρκής υλικοτεχνική υποδομή της Σχολικής Μονάδας σε συνδυασμό με τις ψηφιακές δεξιότητες των εκπαιδευτικών

• Στο πρόγραμμα συμμετέχουν όλοι εκπαιδευτικοί του Νηπιαγωγείου. Οι εκπαιδευτικοί θα συνεργάζονται και θα αποφασίζουν από κοινού τις δράσεις προς υλοποίηση ανά θεματικό κύκλο και με την κατάλληλη και απαραίτητη προσαρμογή στις ανάγκες, τα ενδιαφέροντα και τις κλίσεις των νηπίων των δύο τμημάτων.
  • Θα αναπτυχθεί συνεργασία με τον υπεύθυνη σχολικών δραστηριοτήτων, με την Διεύθυνση Π.Ε. Μαγνησίας, με τους γονείς των παιδιών, με φορείς και ειδικούς επιστήμονες της τοπικής κοινωνίας.
  • Η διάχυση των επιμέρους και των συνολικών αποτελεσμάτων του κάθε θεματικού κύκλου θα γίνεται κυρίως μέσω των προσωπικών e-mail των γονέων και από τα Μέσα Κοινωνικής Δικτύωσης.
  • Τα στάδια υλοποίησης των επιμέρους εργαστηρίων θα ακολουθήσουν κυρίως τη διδακτική προσέγγιση της διαδικασίας του τεχνικού σχεδιασμού (προσδιορισμός ανάγκης, έρευνα στις ανάγκες του προβλήματος, ανάπτυξη πιθανών λύσεων, επιλογή της βέλτιστης λύσης, κατασκευή πρωτοτύπων, αξιολόγηση της λύσης, επικοινωνία της λύσης, επανασχεδιασμός). Παράλληλα, θα αξιοποιηθούν παιγνιώδεις δράσεις και σύγχρονες στρατηγικές – ρουτίνες σκέψης [βλέπω-σκέφτομαι-αναρωτιέμαι, ερωταποκρίσεις, τι σε κάνει να το λες; δημιουργικές συγκρίσεις, καταιγισμός ιδεών], ενισχύοντας την αυτενέργεια και την αυτονομία των παιδιών, κάνοντας ευχάριστη τη διαδικασία της μάθησης.

Προγραμματισμός σχεδίου δράσης ανά θεματικό κύκλο

1ος θεματικός κύκλος: Δημιουργώ και Καινοτομώ –

Δημιουργική σκέψη και πρωτοβουλία

Θέμα: STE(A)Μ-Εκπαιδευτική Ρομποτική

Τίτλος: «Η μικρή σταγόνα ταξιδεύει»

Βασικοί στόχοι:

• καλλιέργεια των δεξιοτήτων τους 21ου αιώνα.
  • ανάπτυξη δεξιοτήτων ψηφιακού εγγραμματισμού.

Διάρκεια: περίπου 7 εβδομάδες (5 έως 7 εργαστήρια των 2 ή 3 ωρών την εβδομάδα). Περίοδος υλοποίησης: Οκτώβριος-Νοέμβριος

2ος θεματικός κύκλος: Ενδιαφέρομαι και ενεργώ –

Κοινωνική Συναίσθηση και Ευθύνη

Θέμα «Ανθρώπινα Δικαιώματα-Κοινωνική συναίσθηση και ευθύνη»

Τίτλος: «Εκπαίδευση στα ανθρώπινα δικαιώματα»

Βασικοί στόχοι:

• καλλιέργεια των δεξιοτήτων του 21ου αιώνα.
  • οργάνωση δραστηριοτήτων που θα ενισχύουν τη συνεργασία και το κλίμα αλληλοσεβασμού και αλληλοκατανόησης μέσα στην τάξη.
  • υιοθέτηση αξιών και προτύπων σεβασμού και συνεργασίας.

Διάρκεια: περίπου 7 εβδομάδες (5 έως 7 εργαστήρια των 2 ή 3 ωρών την εβδομάδα). Περίοδος υλοποίησης: Ιανουάριος-Φεβρουάριος

3ος θεματικός κύκλος: Ζω καλύτερα – Ευ ζην

Θέμα «Διατροφή»  Τίτλος: «ο Ρούλης, ο Τροφούλης και η περιπέτειά του στο χώρο της διατροφής »

• καλλιέργεια των δεξιοτήτων του 21ου αιώνα, όπως δεξιότητες του νου
  • γνωριμία με σωστές διατροφικές συνήθειες
  • ανάπτυξη της κριτικής σκέψης.
  • συνειδητοποίηση τρώω σωστά για να είμαι υγιής.

Διάρκεια: περίπου 7 εβδομάδες (5 έως 7 εργαστήρια των 2 ή 3 ωρών την εβδομάδα). Περίοδος υλοποίησης: Μάρτιος-Απρίλιος

4ος θεματικός κύκλος: Φροντίζω το περιβάλλον

Θέμα «Οικολογική Συνείδηση»

Τίτλος: «Φυλαξέ το μην το πετάς, ανακύκλωσε με μας»

Βασικοί στόχοι:

• καλλιέργεια των δεξιοτήτων του 21ουαιώνα.
  • Καλλιέργεια δεξιοτήτων κοινωνικής ζωής, υπευθυνότητας
  • Δεξιότητες του Νου, στρατηγική σκέψη οργανωσιακή σκέψη, επίλυση προβλημάτων,
  • Ρουτίνες σκέψης & αναστοχασμός

Διάρκεια: περίπου 7 εβδομάδες (5 έως 7 εργαστήρια των 2 ή 3 ωρών την εβδομάδα). Περίοδος υλοποίησης: Μάιος-Ιούνιος