Αρχική » Χωρίς κατηγορία » Ανακοίνωση για τον αγιασμό του σχολικού έτους 2020-21,σύμφωνα με τη νέα διευκρινιστική εγκύκλιο του υπουργείου Παιδείας

18/4/1951: Γαλλία, Γερμανία, Ιταλία, Βέλγιο, Ολλανδία και Λουξεμβούργο υπογράφουν στο Παρίσι την ιδρυτική πράξη της Ευρωπαϊκής Κοινότητας ʼνθρακα και Χάλυβα (ΕΚΑΧ), προπομπό της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Σύμφωνα με τη νέα διευκρινιστική εγκύκλιο Φ7/119761/Δ1 που εστάλη από το Υπουργείο Παιδείας ,την Παρασκευή το μεσημέρι (13.40)στα νηπιαγωγεία σας ενημερώνουμε ότι:

• Ο καθιερωμένος αγιασμός θα πραγματοποιηθεί όπως ήταν προγραμματισμένος στις 10.45 π.μ.
  • Πριν τον αγιασμό και ώρα 10.00, θα προσέλθετε μαζί με τα παιδιά σας φορώντας υποχρεωτικά μάσκα και κρατώντας αποστάσεις , ώστε να γίνει ενημέρωση για τη λειτουργία του σχολείου, λόγω των ειδικών συνθηκών covid και σύμφωνα με τις οδηγίες του ΕΟΔΥ για τα νηπιαγωγεία.
  • Σύμφωνα με το Προεδρικό διάταγμα 79/2017 άρθρο 2 ισχύουν τα παρακάτω:  Στο νηπιαγωγείο, στην αρχή του πρώτου τριμήνου του διδακτικού έτους και για διάστημα όχι μεγαλύτερο των δύο (2) εβδομάδων μπορεί να εφαρμόζεται ευέλικτο ωράριο παραμονής στο νηπιαγωγείο για ορισμένα νήπια που φοιτούν για πρώτη φορά, προκειμένου να διευκολυνθεί η προσαρμογή τους.Το ευέλικτο ωράριο καθορίζεται από τον εκπαιδευτικό της τάξης και το σύλλογο διδασκόντων, σε συνεργασία με τους γονείς ή τους κηδεμόνες του νηπίου.Ακολουθώντας λοιπόν τις βασικές αρχές της παιδαγωγικής δεοντολογίας, οι εκπαιδευτικοί κάθε τμήματος θα ξεναγήσουν τα νήπια στους χώρους του νηπιαγωγείου και θα τα ενημερώσουν για τη χρήση μάσκας ,χρησιμοποιώντας αναπτυξιακά κατάλληλες πρακτικές για την ομαλή ένταξή τους και στο σχολείο και στα νέα μέτρα προστασίας που πρέπει να λαμβάνονται.
  • Για οποιαδήποτε πληροφορία και διευκρίνηση οι εκπαιδευτικοί θα βρίσκονται στο σχολείο από τις 08.15 και μπορείτε να επικοινωνείτε και να ενημερώνεστε  με τους παρακάτω τρόπους :

Τηλέφωνο:

Fax:2651072170