Ανακύκλωση-

1ο εργαστήριο

Διαβάζουμε το παραμύθι της Ζαραμπούκα -Το βρωμοχώρι

βρωμοχωρι

Ήταν μια φορά ένα χωριό τόσο βρώμικο που οι γείτονες του ‘χαν βγάλει το όνομα. Το λέγαν Βρωμοχώρι. Οι δρόμοι ήταν γεμάτοι σκουπίδια. Πουθενά δεν έβλεπες μια γλάστρα με λουλούδια ούτε ένα πράσινο δέντρο. Ο καπνός απ’ τις καμινάδες των σπιτιών και των εργοστασίων γέμιζε τον αέρα. Τα σπίτια είχαν μαυρίσει μέσα κι έξω. […] Κάποτε κι αυτό το χωριό θα ήταν σαν τα γειτονικά άσπρο άσπρο και καθαρό πάνω στην πράσινη πλαγιά, μα κάτι συνέβη και πήρε την κάτω βόλτα.

1 2 3

Δημιουργούμε ιστόγραμμα -Τι είναι σκουπίδια ,τα σκουπίδια μας που πηγαίνουν ,θέλουμε γύρω μας σκουπίδια ¨,ποιος μαζεύει τα σκουπίδια

Πολλές απορίες δημιουργήθηκαν και πρέπει να βρούμε απαντήσεις.

2ο εργαστήριο

Εξόρμηση στην αυλή του συστεγαζόμενου δημοτικού σχολείου στην οποία παίζουν πολλά παιδιά ,να μαζέψουμε ότι σκουπίδι υπάρχει ξεχασμένο μετά το διάλειμμα.

.jpg 2 3 4 5 6 7 8

Δημιουργούμε αφίσσα για να ενημερώσουμε τα παιδιά του σχολείου

1 4 .jpg .jpg

3ο εργαστήριο

παραμύθι -Ο Μπέν η Μου και τα σκουπίδια της Ζαραμπούκα

86ABE114725D9C39636FD9BA50BED5C2

Οικολογία. Ο Μπεν η Μου και τα σκουπίδια. «Τι γίνεται πίσω από τον φράχτη; Τι κάνουν αυτοί οι δυο με τα άδεια μπουκάλια και τις εφημερίδες; Περίεργοι άνθρωποι: μιλάνε στα πουλιά, μαζεύουν φλούδες. Κι αυτός ο ωραίος κήπος πώς γίνεται;» κατασκοπεύει η Γερμανίδα γειτόνισσα.

4 5 6 7 8 9 10 112

Μαθαίνουμε την έννοια της Ανακύκλωσης και το σήμα της που βρίσκεται πάνω στις συσκευασίες που ανακυκλώνονται.

σημα2 αναν 2 αν

4ο εργαστήριο

-Διαβάζουμε το παραμύθι ο Δρακοπόταμος

960 87370 5 2

Μια φορά και έναν καιρό, όχι και τόσο μακρινό, στο καταπράσινο δάσος οι μέρες περνούσαν ήσυχα και χαρούμενα. Μια μέρα όμως τα ζώα τα ξύπνησε ένας φοβερός θόρυβος από το ποτάμι.
Γκρουκ, γκλουπ, ντουμπ, γκουπ, κλουκ, μπουκ…
Στο ποτάμι τους είχε μπει ένας δράκος που ήθελε να το καταστρέψει.
“Ποιος είναι αυτός ο δράκος; Τι γυρεύει μέσα στο ποτάμι; Από πού ήρθε; Που είναι η φωλιά του;”
Τα ζώα αναλαμβάνουν να λύσουν αυτό το μυστήριο. Θα τα καταφέρουν; Ο άνθρωπος θα τα βοηθήσει;

Τα παιδιά φαντάζονται το δράκο ,του δίνουν μορφή και τον ονομάζουν μόλυνση

.jpg .jpg

Αποφασίσαμε ότι τα σκουπίδια δεν τα αφήνουμε παντού να βρωμίζουν τη γη μας,αλλά τα μαζεύουμε στους κατάλληλους κάδους.

Φέραμε σκουπίδια που ανακυκλώνονται και τα ξεχωρίσαμε ανάλογα με το υλικό κατασκευής τους στον ανάλογο κάδο.

1 2 3 1 .jpg .jpg .jpg 2

Μετά την διαλογή των σκουπιδιών ,τα μεταφέραμε στον  κάδο ανακύκλωσης του δήμου.

5ο εργαστήριο

Διαβάζουμε το παραμύθι -Η Κυρά φύση και ο κακός Ρύπος

xlarge 20211022162953 i kyra fysi kai o kakos o rypos

.jpg φ2 1 3 4

Ονομάσαμε  τα 7 παιδιά της γης: Ο αέρας, τα δέντρα, το έδαφος με τα λουλούδια, τα ποτάμια, η θάλασσα, τα ζώα και ο άνθρωπος.  Γνωρίσαμε τον κακό ρύπο και τις βρομιές που φέρνει.

Συζητήσαμε:

Από τι κινδυνεύει η κυρία φύση και από ποιους ; Και πώς μπορούμε εμείς να βοηθήσουμε !

Τι μπορούμε να κάνουμε για να βοηθήσουμε στην προστασία του περιβάλλοντος;

Καθαρίζουμε την αυλή του σχολείου μας, δεν πετάμε σκουπίδια στο δρόμο,προσέχουμε τις παραλίες και τα δάση, φυτεύουμε δέντρα.

Πώς θέλουμε να είναι η πόλη μας;

Όμορφη και καθαρή, με πολλά δέντρα, λουλούδια και γαλανό ουρανό.

Δεν θέλουμε καυσαέρια στις πόλεις μας

.jpg .jpg

6ο εργαστήριο

Ανακυκλώνουμε υλικά και τους δίνουμε δεύτερη ζωή.

–Με παλιές εφημερίδες κάνουμε τον αριθμό -6-

Με φίλτρα του καφέ κάναμε λουλούδια

Τα μπουκάλια του νερού γίνονται γλαστράκια  όπου μεταφυτεύουμε λουλούδια.

1 2 3 3 1 4 5 6 6 1 7 8 9 10 11 12 4 3 2.jpg.jpg

Τα μπουκάλια νερού γίνονται παιχνίδι βολής και επιδεξιότητας στην αμμοδόχο.

1ψ 3ψ 4ψ 5ψ 6 7 8