2ο Νηπιαγωγείο Γαργαλιάνων -Χρωματιστό σχολείο

Νέα, δράσεις και εκπαιδευτικό υλικό

Η τέχνη οδηγός μου, στις μέρες του κόσμου – Art project Day – ΒΡΑΒΕΥΣΗ

Ιούν 202029

Το παρόν έργο στήθηκε με βάση τις Παγκόσμιες Ημέρες και τις αφορμές που δίνουν για επεξεργασία συναισθημάτων, αξιών και στάσεων ζωής μέσα από την τέχνη.
Έτσι  χρησιμοποιήσαμε την τέχνη ως εργαλείο για την προσέγγιση αφηρημένων εννοιών, που τα νήπια α και β νηπιακής ηλικίας δύσκολα κατανοούν εκτός των βιωμάτων τους.
Η επιλογή των Παγκόσμιων Ημερών έγινε βάση αυτών των αξιών, με γνώμονα το αν εξυπηρετούν τις γενικότερες επιδιώξεις που ως ομάδα θέσαμε.
Σύμπραξη 7 σχολείων, συνεργασία , καινοτομία στη διδασκαλία και όλα αυτά μέσα σε ένα e-twinning  προγραμμα. Και η βράβευση ήρθε για να δικαιώσει την επιλογή μας.

Education Leader Awards – Ανακοίνωση

Τα σχόλια είναι κλειστά.