Κυκλοφοριακή αγωγή

κυκλοφορώ με ασφάλειαΈνα από τα προγράμματα  που σχεδιάζουμε στα πλαίσια της Περιβαλλοντικής εκπαίδευσης την τρέχουσα σχολική χρονιά 2014 – 2015 έχει ως θέμα την Κυκλοφοριακή Αγωγή.

Σκοπός του  προγράμματος είναι τα παιδιά να γνωρίσουν με λεπτομέρειες τα σήματα της Τροχαίας και έτσι να μπορούν να κυκλοφορούν με ασφάλεια στους δρόμους . Επιπλέον προσεγγίζουμε

Τα μέσα μεταφοράς – συγκοινωνίας

– Παλαιά και νέα μέσα μεταφοράς

– Κανόνες σωστής οδικής συμπεριφοράς

– Φωτεινοί σηματοδότες

– Κυκλοφορία πεζών ( Σταμάτης και Γρηγόρης)

– Κυκλοφοριακό πρόβλημα, ρύπανση

– Ρύθμιση κυκλοφορίας ( τροχονόμοι)

Οι διδακτικοί στόχοι που μπορούν να εξυπηρετηθούν μέσω της Κυκλοφοριακής Αγωγής είναι οι εξής:

1. Γνωστικοί

• Να γνωρίσουν οι μαθητές τι σημαίνει «Κυκλοφοριακή Αγωγή» και ποια η χρησιμότητά της.
  • Να αντιληφθούν με σαφήνεια πώς λειτουργούν τα σήματα και τι σημαίνει το καθένα.
  • Να μπορούν σε κάποια δεδομένη στιγμή να εφαρμόσουν με επιτυχία αυτά που θα μάθουν κατά τη διάρκεια της εργασίας.
  • Να αναγνωρίσουν τα λάθη στη οδική τους συμπεριφορά και να καταφέρουν να τα διορθώσουν.
  •  Να γνωρίσουν τα μέσα μεταφοράς του σήμερα και άλλων εποχών.
  •  Να κατανοήσουν το λόγο μεταφοράς των ανθρώπων και τις ιδιαιτερότητες του κάθε μέσου.
  •  Να γνωρίσουν τα βασικά σήματα κυκλοφορίας και τους φωτεινούς σηματοδότες για την ασφαλή κυκλοφορία πεζών και οχημάτων.
  •  Να μάθουν τους βασικούς κανόνες κυκλοφοριακής αγωγής.
  •  Να μάθουν πως να συμπεριφέρονται σωστά στο δρόμο ως πεζοί και ως επιβάτες .
  • Να μελετήσουν ένα χάρτη και να κατανοήσουν την αναγκαιότητά του.
  •  Να αντιληφθούν τους κινδύνους που υπάρχουν όταν δεν ακολουθούν τους κανόνες και να γνωρίσουν τρόπους πρόσληψης των ατυχημάτων που μπορούν να συμβούν στο δρόμο.
  •  Να προβληματιστούν και να προτείνουν λύσεις για τη μείωση των ατυχημάτων στο δρόμο.
  •  Να μάθουν ποιοι ρυθμίζουν την κυκλοφορία πεζών και τροχοφόρων και ότι σε περίπτωση παραβίασης κανόνων επιβάλλονται τιμωρίες.
  •  Να μάθουν τις επιπτώσεις που έχει στο περιβάλλον το κυκλοφοριακό πρόβλημα.

2. Ψυχοκινητικοί

Ενεργοποίηση όλων των αισθήσεων των παιδιών με εργασίες δημιουργικές, θεατρικό παιχνίδι και άλλες δραστηριότητες.

3. Συναισθηματικοί

Να ευαισθητοποιηθούν τα παιδιά σε διάφορα θέματα Κυκλοφοριακής Αγωγής.

Να αποκτήσουν κυκλοφοριακή συνείδηση.

Να αποκτήσουν θετική στάση στα θέματα οδικής ασφάλειας.

4. Κοινωνικοί

Εργασία σε ομάδες.

Ανάπτυξη πρωτοβουλιών από τους μαθητές.

Αρμονική συνεργασία και ανάπτυξη δημιουργικής εργασίας.

ΣΤΟΧΟΙ

Γλώσσα: αντιστοιχία λέξεων με αντικείμενα, αναγνώριση και αντιστοιχία με αρχικό γράμμα λέξης.
Μαθηματικά: αναγνώριση και αντιστοίχηση πληθυκότητας, αναγνώριση συμβόλων, αναγνώριση και κατασκευή πληθυκότητας και διάταξης.
Μουσική, Δημιουργική κίνηση, Καλλιτεχνικά και Γλώσσα: έννοια ρυθμού, χορός και έκφραση, δραματοποίηση, ζωγραφική, αναγνώριση και γραφή γραμμάτων.
Γλώσσα: αναγνώριση αρχικού και τελικού γράμματος, αναγνώριση παραμυθιού, γραφή λέξης.
Μαθηματικά και Καλλιτεχνικά: μέτρηση πινακίδων, κατασκευή ήρωα- αντικειμένων.
Νέες τεχνολογίες: επαφή των παιδιών με τον Η\Υ και εξοικείωσή τους με αυτό το μέσο.

ΜΕΘΟΔΟΛΟΓΙΑ ΥΛΟΠΟΙΗΣΗΣ – ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΕΣ ΜΕ ΑΛΛΟΥΣ ΦΟΡΕΙΣ:

• Διαθεματική προσέγγιση
  • Προβληματισμός και διατύπωση απόψεων
  • Βιωματικές δραστηριότητες
  • Παιχνίδια ρόλων
  • Συνεργασία με σχολικό τροχονόμο και τροχαία

Τα παιδιά θα προσεγγίσουν το θέμα ανακαλυπτικά, μέσα από την έρευνα και τη βιωματική μέθοδο. Έμφαση θα δοθεί στην ενεργητική συμμετοχή και δράση των νηπίων ανάλογα με τα ενδιαφέροντα και τις ικανότητές τους. Βασική μέθοδος η εργασία σε ομάδες, η συνδημιουργία και ο καταιγισμός ιδεών στα πλαίσια της ομάδας.