Πηγαίνοντας στο Δημοτικό….

Επισκεφτήκαμε λοιπόν το μεγάλο σχολείο, όπως συνηθίζουμε να το φωνάζουμε, το Δημοτικό Σχολείο της Ερμιόνης. Το σχολείο αυτό μας εντυπωσιάζει πολύ καθώς ανυπομονούμε να μεγαλώσουμε και να πάμε σ’ αυτό. Συναντήσαμε τη διευθύντρια του σχολείου και κάποιους από τους δασκάλους, οι οποίοι μας βοήθησανε να δούμε τους χώρους και μας έκαναν να αισθανθούμε πολύ όμορφα. Μας δείξανε την τάξη που θα πάνε τα νήπια του χρόνου και είδαμε και παλιούς συμμαθητές μας εκεί. Η χαρά μας δεν περιγράφεται. Είχαμε πολλές απορίες και φρόντισαν να μας τις λύσουν όλες. Στο προαύλιο μας περίμεναν πολλές εκπλήξεις. Παίξαμε με το μουσικό του σχολείου και την κιθάρα του ένα διασκεδαστικό παιχνίδι μαζί με τις δύο τάξεις της πρώτης δημοτικού. Στη συνέχεια, η κυρία της γυμναστικής μας είχε ετοιμάσει ένα άλλο παιχνιδάκι και το ευχαριστηθήκαμε κι αυτό. Στο δημοτικό έχουν και ένα χώρο που ανακυκλώνουν τα πάντα! Σταθήκαμε και λίγο εκεί για να μάθουμε τη διαδικασία. Τέλος, μας ξενάγησαν στα γραφεία και είδαμε και το κυλικείο τους.