Ημέρα Ασφαλούς διαδικτύου 7/2/2023

• Συμμετοχή στο μαθητικό διαγωνισμό του Safer Internet 4 kids με ένα συνεργατικό βίντεο!
              «Αλήθεια ή ψέμα; Πιστεύεις ό,τι βλέπεις στο διαδίκτυο;»
Το νηπιαγωγείο μας ως μέρος της ομάδας της Οικοσυμμαχίας-Artful Ecoteams γιόρτασε την Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου 2023 ( 7/2 ) συμμετέχοντας στον μαθητικό διαγωνισμό.
Όλα τα σχολεία που συμμετείχαν βοήθησαν στην δημιουργία του παρακάτω βίντεο, ζητώντας βέβαια την συναίνεση των γονέων.
Η δράση αποτέλεσε συνδετικό κρίκο μεταξύ των εργαστηρίων δεξιοτήτων αφού οι μαθητές από την επεξεργασία των δικαιωμάτων των παιδιών («Ενδιαφέρομαι και Ενεργώ»), πέρασαν στην ψηφιακή ασφάλεια στο πλαίσιο της προστασίας και αυτομέριμνας («Ζω καλύτερα-Ευ Ζην).

????Ακούστε προσεκτικά τι σας λένε τα παιδιά!

Πήραμε και βεβαίωση για την συμμετοχή μας:

διαγωνισμού safeinternet 1

ή ψέμα στο διαδίκτυο

• Συγκέντρωση γονέων – συζήτηση

Καλούμε τους γονείς σε συζήτηση με θέμα: “Όρια στην χρήση κινητών και άλλων συσκευών” με σκοπό να τους φέρουμε σε επαφή με την σελίδα του  Safe internet for kid και να ενημερωθούν.

γονέων 13

Ήταν μία πολύ όμορφη συνάντηση με αρκετό προβληματισμό!!

ΓΟΝΕΩΝ ΣΑΦΕ ΙΝΤΕΡΝΕΤ