Αγαπητοί γονείς, μη στέλνετε άρρωστα τα παιδιά στο σχολείο….

Οι ιώσεις έχουν αρχίσει ήδη να χτυπούν την πόρτα του σχολείου μας και αρκετά παιδιά απουσιάζουν από το σχολείο λόγω πυρετού, πονόλαιμου ή γαστρεντερίτιδας. Ωστόσο, πολλοί γονείς, όταν νιώσουν πως τα παιδιά συνέρχονται, ακόμα κι αν δεν είναι απόλυτα καλά, σπεύδουν να τα στείλουν και πάλι στο σχολείο.

Μπορεί το δικό σας παιδί να μεταφέρει την ίωση και στα υπόλοιπα.

Δεν χρειάζεται να στέλνετε τα παιδιά σας στο σχολείο, ακόμα κι αν έχουν το παραμικρό σύμπτωμα, βήχα, μπούκωμα, πυρετό, προκειμένου να αποφευχθούν οι οποιεσδήποτε πιθανότητες δημιουργίας εστίας κορονοϊού, που θα οδηγήσει σε αναστολή λειτουργίας του τμήματος και του σχολείου, γεγονός που θα έχει συνέπειες για όλους μας.

Όταν λειτουργούμε με ασφάλεια και κοινωνική ευθύνη τηρώντας όλα τα μέτρα, τα σχολεία μπορούν να παραμείνουν ανοιχτά κάτι που είναι και προτιμητέο, από την περίπτωση της τηλεκπαίδευσης.

Σας ευχαριστούμε

Σύλλογος Διδασκόντων του 2ου Νηπιαγωγείου Ελασσόνας