ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΤΟΙΜΟΙ ΓΙΑ ΕΝΑ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΟ ΣΕΙΣΜΟ; Ο εγκέλαδος και η άσκηση σεισμού

Η 13η Οκτωβρίου είναι η Διεθνής Ημέρας Πρόληψης Επιπτώσεων Καταστροφών και έχει προταθεί από τον Ο.Α.Σ.Π. να πραγματοποιούνται ασκήσεις ετοιμότητας στις σχολικές μονάδες της χώρας. Εμείς στο Νηπιαγωγείο μας πραγματοποιήσαμε την προβλεπόμενη από τις κείμενες διατάξεις άσκηση ετοιμότητας σεισμού. Σκοπός της άσκησης ήταν η διασφάλιση υψηλού επιπέδου ετοιµότητας και συντονισµού εκπαιδευτικών και παιδιών, για την αποτελεσµατική αντιµετώπιση ενός ενδεχόµενου σεισμού. Όλα τα παιδιά και οι εκπαιδευτικοί ανταποκρίθηκαν όπως είχε προγραμματιστεί και όπως προβλέπεται από το Σχέδιο Ετοιμότητας Αντιμετώπισης Εκτάκτων Αναγκών του Σχολείου μας.
Ημερολόγιο ασκήσεων ετοιμότητας για το 2ο Νηπιαγωγείο Ελασσόνας
9-10-20
15-01-21
14-05-21
Σήμερα Παρασκευή 9-10-20, τα παιδιά ασχολήθηκαν με το θέμα του σεισμού μέσα από συζήτηση, προβολή ενημερωτικού βίντεο του ΟΑΣΠ. Στα πλαίσια δε των φυσικών επιστημών προκειμένου να αντιληφθούν τα παιδιά, πώς είναι το εσωτερικό της γης, ένα αυγό και λίγη πλαστελίνη, βοήθησαν στη μοντελοποίηση της γης και στην «κατανόηση» από τα παιδιά εννοιών που είναι δύσκολο να αντιληφθούν σε μικρή ηλικία. Πρέπει όλοι να είμαστε προετοιμασμένοι!
ασκηση σεισμου