ΟΔΗΓΙΕΣ

ΩΡΑΡΙΟ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ:

Σας παρακαλούμε να σέβεστε το ωράριο του Νηπιαγωγείου για την εύρυθμη λειτουργία του και για την αποφυγή προβλημάτων και πρόκλησης δυσκολιών στις νηπιαγωγούς και την ασφάλεια των παιδιών.

ΑΠΟΥΣΙΕΣ:

Σε περίπτωση που κάποιος μαθητής ξεπεράσει τις 100 απουσίες τότε η πλατφόρμα myschool αδυνατεί να εκδώσει πιστοποιητικό φοίτησης γιατί θεωρείται ελλιπής.

ΑΠΟΧΩΡΗΣΗ ΟΛΟΗΜΕΡΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ:

Η αποχώρηση από τα ολοήμερα τμήματα στα Νηπιαγωγεία γίνεται μόνο μία φορά στις 16,00. Σε περίπτωση που θελήσετε να πάρετε κάποιο μαθητή νωρίτερα τότε θα σχολάσει στις 13,00 μαζί με τους μαθητές των πρωινών τμημάτων. Όταν μαθητής των ολοήμερων τμημάτων σχολάσει στις 13,00 ο γονέας που θα τον παραλάβει θα καταθέσει μία Υπεύθυνη Δήλωση με τα στοιχεία του όπως αναγράφονται στην Αστυνομική του Ταυτότητα. Θα σας μοιράσουμε αύριο Υπεύθυνες Δηλώσεις με έτοιμο κείμενο για να τις συμπληρώσετε και να τις φωτοτυπήσετε, ώστε να έχετε έτοιμες αν τις χρειαστείτε. Αν συμβεί κάτι έκτακτο έρχεστε σε επικοινωνία με το σχολείο για να παραλάβετε τον μαθητή και καταθέτετε και πάλι την Υπεύθυνη Δήλωση. Η έκτακτη αποχώρηση από το ολοήμερο γίνεται μόνο λόγω σοβαρών αιτιών γιατί αναστατώνονται όλοι οι μαθητές των τμημάτων.

Σε περίπτωση αποχώρησης μαθητή του Διευρυμένου Τμήματος στις 16,00 κατά την αποχώρηση των ολοήμερων δεν χρειάζεται κατάθεση Υπεύθυνης Δήλωσης.

ΑΣΘΕΝΕΙΕΣ

Αν κάποιος μαθητής παρουσιάζει συμπτώματα τότε θα πρέπει να μένει στο σπίτι και ας μην έχει αρχικά πυρετό. Για να επιστρέψει στο σχολείο θα πρέπει να μείνει απύρετος και χωρίς συμπτώματα οπωσδήποτε μία ημέρα πριν την επιστροφή του.

ΦΑΡΜΑΚΑ:

Η χορήγηση φαρμάκων απαγορεύεται στο Νηπιαγωγείο για τις/τους εκπαιδευτικούς. Σε περίπτωση που κάποιο παιδί βρίσκεται σε φαρμακευτική αγωγή και πρέπει να χορηγηθεί κατά τη διάρκεια του ωραρίου του σχολείου, τότε ο γονιός έρχεται στο Νηπιαγωγείο ή κάποιο άλλο άτομο που ορίζει για να δώσει το φάρμακο στο παιδί.

ΑΥΤΟΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ:

Οι μαθητές του Νηπιαγωγείου αυτοεξυπηρετούνται στην τουαλέτα σε ό,τι αφορά το σκούπισμα και το πλύσιμο. Επίσης, οι νηπιαγωγοί δεν ταΐζουν τους μαθητές, ούτε και κατά το μεσημεριανό γεύμα του ολοήμερου.

ΚΕΡΑΣΜΑΤΑ

Αν κάποιος μαθητής θέλει να φέρει φαγώσιμο κέρασμα στο σχολείο τότε αυτό θα πρέπει να είναι συσκευασμένο. Οι εκπαιδευτικοί το μοιράζουν κατά το σχόλασμα και τα παιδιά το βάζουν στην τσάντα τους, έτσι ώστε να αποφασίσει ο γονέας αν μπορεί να το καταναλώσει το παιδί του.

Στο Νηπιαγωγείο δεν γίνονται πάρτυ γενεθλίων και δεν σβήνουμε κεράκια.

ΕΞΟΔΟΙ:

Κατά τη διάρκεια του σχολικού έτους το Νηπιαγωγείο θα πραγματοποιήσει εκπαιδευτικές επισκέψεις, όπου θα χρειαστεί κάποιες μητέρες συνοδούς για την ασφαλή μετακίνηση των μαθητών. Ο αριθμός των συνοδών μητέρων δεν είναι δυνατό να είναι μεγάλος (1-2 περίπου). Επίσης, οι συνοδοί μητέρες δεν ασχολούνται μόνο με το δικό τους παιδί, ούτε κάθονται μονίμως δίπλα του, αλλά βοηθούν όλους τους μαθητές μαζί με τη νηπιαγωγό τους.

ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙΣ:

Στο Νηπιαγωγείο πραγματοποιούνται ενημερωτικές συγκεντρώσεις και συναντήσεις για το πρόγραμμα του (ομαδικά και σχετικά σύντομα με την έναρξη της σχολικής χρονιάς) και την ατομική πρόοδο των μαθητών (ατομικά με τον κάθε γονέα). Επίσης, μπορεί να γίνει δια ζώσης ενημέρωση, αλλά μόνο αφού θα έχουν αποχωρήσει όλοι οι μαθητές απρόσκοπτα και με την επιτήρηση της εκπαιδευτικού κατά το σχόλασμα και επίσης, τηλεφωνικά στο σχολείο.

ΒΕΒΑΙΩΣΕΙΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣ ΣΤΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ:

Η προϊσταμένη του Νηπιαγωγείου μπορεί να χορηγήσει βεβαίωση παρουσίας όταν κάποιος γονέας παραβρεθεί σε αυτό. Δεν εκδίδει γονικές άδειες γιατί αυτό το κάνουν οι εργοδότες των γονέων. Επομένως, αν ο γονέας δεν έχει παρουσιαστεί στο σχολείο δεν είναι δυνατό να εκδώσει σχετική βεβαίωση.

ΥΠΕΥΘΥΝΕΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΗΣΗΣ/ΒΙΝΤΕΟΣΚΟΠΗΣΗΣ

Οι Υπεύθυνες Δηλώσεις που σας μοιράσαμε σήμερα αφορούν μόνο την ιστοσελίδα του Νηπιαγωγείου και παρακαλούμε να υπογραφούν και από τους δύο γονείς. Σε περίπτωση που θα πραγματοποιηθεί κάποια άλλη εκδήλωση θα σας μοιράσουμε νέες Υπεύθυνες Δηλώσεις, όπου θα αναγράφεται το είδος της εκδήλωσης. Κάθε φορά θα πρέπει να υπογράφουν και οι δύο γονείς.

ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΓΟΝΕΩΝ ΚΑΙ ΚΗΔΕΜΟΝΩΝ

Στο Νηπιαγωγείο μας υπάρχει επίσημος Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων που λειτουργεί βάσει καταστατικού. Εφέτος δεν θα γίνουν εκλογές γιατί έγιναν πέρυσι, αλλά θα γίνει αντικατάσταση μελών στις θέσεις των γονέων που έφυγαν.

Για όποια διευκρίνιση θα είμαστε στη διάθεση σας.

Καλή χρονιά!

Καλή αρχή!