Συμμετοχή σε Επιμορφωτική Ημερίδα
Την Δευτέρα 17 Ιουνίου 2024 πραγματοποιήθηκε η δια ζώσης επιμορφωτική ημερίδα από την Σύμβουλο Εκπαίδευσης κα Τσαβδάρη Αναστασία 1ης Θέσης Νηπιαγωγών (Πε60) Δυτικής Θεσσαλονίκης με θέμα “Πρακτικές Εφαρμογές Σύγχρονων Εκπαιδευτικών προγραμμάτων των νηπιαγωγείων” στο Πολυλειτουργικό Κέντρο του Δήμου Κορδελιού-Ευόσμου.
Στην ημερίδα αυτή συμμετείχε η Εκπαιδευτικός της σχολικής μας μονάδας κα Γεροδήμου Λίνα, η οποία παρουσίασε το σχέδιο διδασκαλίας “Η συνέλευση των παιδιών”, ένα πρόγραμμα που υλοποιήθηκε την φετινή σχολική χρονιά στο νηπιαγωγείο μας και βασίζεται στο Νέο Αναλυτικό Πρόγραμμα σπουδών για την Προσχολική εκπαίδευση (υπ. Αριθμ. 13646/Δ1/10-02-2023).
Στόχος του προγράμματος αυτού ήταν “τα παιδιά να αντιληφθούν τη θέση τους στην κοινωνία ως ενεργοί και υπεύθυνοι πολίτες και να αναπτύξουν την ικανότητα να εκφράζουν τις ιδέες και τις προτάσεις τους με στόχο να επηρεάσουν τη λήψη αποφάσεων για θέματα που τα αφορούν”
Πολλά συγχαρητήρια στην συνάδελφο εκπαιδευτικό του σχολείου μας! Τα παιδιά μας, πράγματι, χάρη σε εσάς, έμαθαν πολλά!
Είμαστε ιδιαίτερα χαρούμενοι και υπερήφανοι για την συμμετοχή του σχολείου μας, στην Επιμορφωτική ημερίδα, χάρη στην κα Γεροδήμου Λίνα.
Και εις ανώτερα!