4 Απριλίου. Παγκόσμια ημέρα αδέσποτων ζώων
Η Παγκόσμια Ημέρα των Αδέσποτων Ζώων αντιπροσωπεύει μια σημαντική ευκαιρία να αναδειχθεί η ανάγκη για σεβασμό και προστασία των ζώων που έχουν βρεθεί εκτός σπιτιού. Κάθε χρόνο, αυτή η ημέρα θέτει την εστίαση στα αδέσποτα ζώα που έχουν ανάγκη από αγάπη, φροντίδα και ένα σπίτι. Είναι επίσης μια ευκαιρία για να αναδειχθεί η σημασία της υιοθεσίας αδέσποτων ζώων από ένα νέο σπίτι, καθώς και της στειρωτικής τους επεξεργασίας για την αντιμετώπιση του προβλήματος της υπερπληθυσμού. Με εκδηλώσεις και εκστρατείες ευαισθητοποίησης, η Παγκόσμια Ημέρα των Αδέσποτων Ζώων προάγει τον σεβασμό και την αγάπη προς όλα τα ζώα, προωθώντας μια πιο φιλική και συμπονετική συμπεριφορά απέναντί τους.
Έτσι κι εμείς διαβάσαμε στα παιδιά την ιστορία του Ξουτ ,ενός αδέσποτου ζώου και ακολούθως συζητήσαμε για τους λόγους που ο ΞΟΥΤ βρέθηκε στο δρόμο να ζει σαν αδέσποτο, Πώς ένιωθε ο ΞΟΥΤ όταν τον εγκατέλειπαν οι άνθρωποι; Πότε ήταν ευτυχισμένος και πότε δυστυχισμένος; Τι χρειαζόταν ο ΞΟΥΤ για να είναι ευτυχισμένος; Τι γνώμη είχαν για την εγκατάλειψη των ζώων; Επίσης, ποιοι είναι οι λόγοι που κάποιοι άνθρωποι εγκαταλείπουν τα κατοικίδιά τους στο δρόμο.
και ζωγραφίσαμε τα αγαπημένα μας ζωάκια, τα οποία θα θέλαμε να έχουμε για κατοικίδια. Ελέφαντες, σκυλάκια, γατάκια, γαϊδουράκια και γυάλες με ψαράκια…
Και η τρισδιάστατη κατασκευή μας!