Ειρήνη, η ιστορία ενός παιδιού πρόσφυγα

Νοέ 201820

Το “Πανελλήνιο ΔΙΚΤΥΟ για το ΘΕΑΤΡΟ στην ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ”

είναι επιστημονική ένωση για την προώθηση της έρευνας και της πράξης του θεάτρου, του εκπαιδευτικού δράματος, του θεατρικού παιχνιδιού και των άλλων παραστατικών τεχνών στην εκπαίδευση (τυπική και μη τυπική).

Ξεκίνησε άτυπα το 1998 από μια ομάδα εκπαιδευτικών που αναζητούσαν τη θέση του θεάτρου στην εκπαίδευση. Το Σεπτέμβριο 2001 συγκροτήθηκε ως αστική μη κερδοσκοπική εταιρεία για να μετατραπεί τον Ιούνιο 2006 στη σημερινή νομική μορφή: «μη κερδοσκοπικό σωματείο» . Είναι μια ανεξάρτητη επιστημονική ένωση με μέλη εκπαιδευτικούς όλων των ειδικοτήτων και βαθμίδων που προσφέρουν εθελοντικά την εργασία τους.

Στις 19 Νοεμβρίου μάς επισκέφθηκαν 2 μέλη, η Αφροδίτη και η Αντιγόνη για την εφαρμογή μιας βιωματικής δράσης-θεατρικού παιχνιδιού.

Το θέμα ήταν η Ειρήνη και η ιστορία «Ειρήνη, η ιστορία ενός παιδιού πρόσφυγα»

Τα βήματα ήταν τα ακόλουθα:

1. Ψυχοκινητικά παιχνίδια για το δέσιμο της ομάδας

2. Αφήγηση

3.  Δραματοποίηση:

«Η Ειρήνη είναι ένα παιδί πρόσφυγας που έμεινε μόνο. Περιπλανώμενο πέρασε από τις χώρες των Χωρικών

των Πετροφάγων

των Μουντζουρωμένων Κορακιών

των Μεταξωτών Ουρών

των Αχόρταγων και των Φτωχών

Κανείς τους δεν την ήθελε επειδή ήταν Ξένη και Διαφορετική.

Ώσπου, συνάντησε τον Καλόκαρδο και την οικογένειά του που την καλοδέχτηκαν και την έκαναν μέλος της»

Κατά τη διάρκεια της δραματοποίησης εξελισσόταν ταυτόχρονα η συναισθηματική επεξεργασία της ιστορίας. Τα παιδιά αναρωτήθηκαν γιατί οι ήρωες έδιωχναν τη μικρή Ειρήνη και τι θα μπορούσαν να αλλάξουν.

Στο τέλος, την αποδέχθηκαν και τις χάρισαν ευχές. Είναι χαρακτηριστική η τελευταία ατάκα της Ελισάβετ που υποδυόταν την Ειρήνη. Είπε σε όλους «Σας αγαπώ!» και όλοι νιώσαμε συγκινημένοι για το αποτέλεσμα της παραπάνω βιωματικής δραστηριότητας.

Στη συνέχεια, στην τάξη, είδαμε το σχετικό video στο youtube και τα παιδιά ζωγράφισαν μία χώρα από αυτές που επισκέφθηκε η μικρή Ειρήνη

Αντιγόνη. και Αφροδίτη είσαστε υπέροχες! Τα παιδιά βίωσαν μέσα από τους ρόλους τους την ιστορία της μικρής Ειρήνης και σε εμάς προσφέρατε την καλύτερη αφορμή για να ξεκινήσουμε το φετινό μας Καινοτόμο Πολιτιστικό Πρόγραμμα που έχει σχέση με τα Ανθρώπινα Δικαιώματα!

Σας ευχαριστούμε πολύ!

από κάτω από: ΚΑΙΝΟΤΟΜΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ, ΣΧΟΛΙΚΕΣ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ, ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2018-2019| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ειρήνη, η ιστορία ενός παιδιού πρόσφυγα

Νοέμβριος 2018