Πάει και αυτή η χρονιά! Καλό καλοκαίρι! Καλή συνέχεια στο Δημοτικό για όσους μας αποχαιρέτησαν καλή αντάμωση το Σεπτέμβρη για τους υπόλοιπους!!!!
Πάει και αυτή η χρονιά! Καλό καλοκαίρι! Καλή συνέχεια στο Δημοτικό για όσους μας αποχαιρέτησαν καλή αντάμωση το Σεπτέμβρη για τους υπόλοιπους!!!!
Ήρθε η ώρα να παρουσιάσουμε το συνεργατικό μας πρόγραμμα! Με την αρωγή της Περιφέρειας Κρήτης, του Δήμου Χανίων και του Συλλόγου Φίλων Μίκη Θεοδωράκη. Με την μουσική επιμέλεια του Νίκου Περάκη και την οργάνωση- σκηνοθεσία του δρώμενου και τα κείμενα της δικής μας Μαρίας Ραμουτσάκη! Και φυσικά με το αστείρευτο κέφι των μαθητών μας! Σας περιμένουμε!!!
Οι μικροί Χαρταετοί εμπνέονται από την ζωή και το έργο του Μίκη Θεοδωράκη. Τα έργα τους εκθέτουν, με την βοήθεια των ΤΠΕ σε ψηφιακή γκαλερί:
Οι δημιουργικές συνεργατικές δράσεις των μικρών Χαρταετών συνεχίζονται! Αυτή τη φορά τα παιδιά επιλέγουν το τραγούδι που προτιμούν και το αποδίδουν ζωγραφικά! Όλα τα τραγούδια ανεβαίνουν στο κανάλι των μικρών Χαρταετών στο youtube, απολαύστε τα στονπαρακάτω σύνδεσμο:
https://www.youtube.com/@oi_mikroi_xartaetoi/videos
Το δικό μας τραγούδι:
Δεύτερη συνεργατική δράση: Η βιογραφία του Μίκη Θεοδωράκη
Η εξαιρετική συνάδελφος Φ. Μαντέλου έγραψε σε τετράστιχα την βιογραφία του αγαπημένου μας Μ. Θεοδωράκη και οι μαθητές μας εμνεύστηκαν την εικονογράφιση της χρησιμοποιώντας ποικίλες τεχνικές. Όλα αυτά μπήκαν σε ένα e-book, όπως πάντα συνεργατικό, πιστοί στο όραμα μας για συνεργασία και με την αξιοποίηση των ΤΠΕ.
Η παρουσίαση που δημιούργησε το 5ο νηπιαγωγείο Κουνουπιδινών και απέδωσε σε έμμετρο η συνάδελφος του 14ου νηπιαγωγείου Χανίων:
Η πρώτη συνεργατική δράση των μικρών χαρταετών αφορούσε το λογότυπο του έργου που αποτυπώνει τόσο την ταυτότητα του όσο και την διάθεση όλων μας για συνεργασία, συμμετοχή και αλληλοϋποστήριξη. Χρησιμοποιείται σε όλες μας τις δράσεις και δημοσιεύσεις αποτυπώνοντας το πνεύμα του προγράμματος.
Με την έναρξη του προγράμματος και με αφορμή την Καθαρή Δευτέρα και τους “χαρταετούς” του Μ. Θεοδωράκη, κάθε σχολείο έφτιαξε το δικό του χαρταετό και όλοι μαζί ενώθηκαν για την δημιουργία του κοινού έργου. Όλοι μαζί, μοναδικοί και διαφορετικοί αλλά ισότιμοι και ενωμένοι δώσαμε μορφή στο κοινό μας όραμα!
ο δικός μας χαρταετός:
Τα έργα των σχολείων βρίσκονται στον ψηφιακό πίνακα που ακολουθεί: