Αδεσποτα Ζωα ……

Ύστερα από έναν μήνα ερευνών τα παιδάκια μας ανακάλυψαν στη γειτονιά τους πολλά αδέσποτα ζωάκια.

Συγκεκριμένα έπειτα από την αποδελτίωση των ερευνών βρέθηκαν  18 σκυλάκια και 13 γατούλες.

Όλο το υλικό, με τις καταγραφές, την αποδελτίωση των ευρυμάτων και τις φωτογραφίες θα τις φτιάξουμε ένα βιβλίο.

011 (2) 009 015 (2) 013 (2)

Στη συνέχεια με βάση τα αποτελέσματα των ερευνών μας σκεφθήκαμε να ευαισθητοποιήσουμε και άλλους γύρω από το θέμα . Έτσι ετοιμάσαμε φειγ βολάν τα οποια θα μοιράσουμε στους μαθητές του 4ου Δημοτικού που γειτνιάζει με το Νηπιαγωγείο μας.

019  026  001 (3)

Αποφασίσαμε να βάλουμε δυο μπολ έξω από το σχολείο μας τα οποια θα γεμίζουν με νερό και φαγητό που περισσεύει από τα παιδιά, οι ομάδες με τους γονείς τους καθημερινά.

Ετοιμάζουμε και μια καμπάνια ώστε να συγκεντρώσουμε τροφές και φάρμακα για τα ζωάκια από τα δημοτικά και τα Νηπιαγωγεία της περιοχής.

αφίσα καμπανιας

αλλά και ένα βιντεάκι ευαισθητοποίησης