Το σώμα μου – ο εαυτός μου (2)

Την περασμένη εβδομάδα ολοκληρώσαμε τις δραστηριότητες γύρω από το σώμα και τα ατομικά χαρακτηριστικά του καθενός από εμάς.

Αρχικά διαβάσαμε ένα βιβλίο σχετικά με το ανθρώπινο σώμα και αφού μιλήσαμε για το τι γνωρίζει το κάθε παιδί για τα μέρη του σώματος και τις λειτουργίες του, φτιάξαμε το περίγραμμα του σώματος ενός παιδιού και τοποθετήσαμε σε αυτό τα διάφορα όργανα.

20151126_145755

Συζητήσαμε σχετικά με τη λειτουργία του σκελετού, των μυών και του κάθε οργάνου ξεχωριστά. Στη συνέχεια παρακολουθήσαμε μερικά βίντεο από την υπέροχη σειρά “Μια φορά κι έναν καιρό ήταν η ζωή”

συζητήσαμε σχετικά με αυτά και προσπαθήσαμε να λύσουμε τις απορίες μας.

Ο εαυτός μου είναι μοναδικός

Τα παιδιά παρατήρησαν τα πρόσωπά τους στον καθρέφτη, αφορμή για να συζητήσουμε για τα όμοια και διαφορετικά χαρακτηριστικά μας.

20151130_094832.pnga

Έπειτα φτιάξαμε έναν πίνακα διπλής εισόδου με το χρώμα των ματιών τους.

20151126_145801.pnga

Παρατηρήσαμε ποιο ήταν το πιο συνηθισμένο χρώμα ματιών στην τάξη μας και ποια τα πιο σπάνια. Συζητήσαμε για το γεγονός ότι παρά τα όποια κοινά χαρακτηριστικά μας, κανένας μας δεν είναι ίδιος με τον άλλον.

Βαρύτερος-ελαφρύτερος

Στη συνέχεια μετρήσαμε το βάρος μας.

?????????????

και ασχοληθήκαμε με τις έννοιες “βαρύτερος από…”, “ελαφρύτερος από…”. Παίξαμε με τις έννοιες αυτές και κατασκευάσαμε μια αυτοσχέδια τραμπάλα για να συγκρίνουμε το βάρος διάφορων αντικειμένων μέσα στην τάξη. Τα παιδιά προσπαθούσαν να μαντέψουν το βαρύτερο ή ελαφρύτερο αντικείμενο και επαλήθευσαν τις προβλέψεις τους.

20151130_101044

Πώς ψήλωσα τόσο!

Η συνέχεια αφορούσε το ύψος και το πως το μετράμε. Προσπαθήσαμε να χρησιμοποιήσουμε διάφορες μονάδες μέτρησης, όπως μαρκαδόρους, τουβλάκια κ.α. και καταλήξαμε να κατασκευάζουμε ένα μετρητή ύψους οικείο στα παιδιά, ….μια καμηλοπάρδαλη!

20151201_111733.pnga20151203_090621

και μετρήσαμε το ύψος μας.

20151203_090603.pnga

Συγκρίναμε τα διάφορα ύψη μεταξύ τους και κάναμε μια προσπάθεια να κατανοήσουμε τη σχετικότητα των εννοιών “ψηλός-κοντός”. “Είμαι πιο κοντός από την ….. αλλά πιο ψηλός από τον…..”.

Η καμηλοπάρδαλη θα παραμείνει στην τάξη μας για να μας δώσει τη δυνατότητα να δούμε πόσο ψηλώνει ο καθένας μας κατά τη διάρκεια της χρονιάς.

Η ταυτότητά μου

Έχοντας ασχοληθεί με τα χαρακτηριστικά του καθενός μας, φτιάξαμε τις δικές μας ταυτότητες. Αρχικά παρατηρήσαμε πως μοιάζει μια αστυνομική ταυτότητα και ποια στοιχεία αναφέρει.

Για δείτε και τις δικές μας….

20151207_092039.pnga

Η κάθε μία τόσο μοναδική όσο και ο μοναδικός εαυτός μας!