Μπορεί η εβδομάδα αυτή να συνεχίστηκε με πάρα πολλές απουσίες μαθητών λόγω γρίπης, αλλά εμείς, οι εναπομείναντες δεν πτοηθήκαμε και ασχοληθήκαμε με πολλές και όμορφες δραστηριότητες! Δείτε μερικές από αυτές:

Ανθισμένη Αμυγδαλιά

-Άνθισαν και οι αμυγδαλιές της αυλής μας και
σκεφτήκαμε να αποτυπώσουμε αυτήν την ομορφιά της φύσης σε χαρτί,
ώστε να στολίσουμε την τάξη μας!

Το έθιμο της Κυρά Σαρακοστής

– Η Κυρά Σαρακοστή είναι ένα από τα παλαιότερα έθιμα της Ελληνικής κοινωνίας που σχετίζονται με τη γιορτή του Πάσχα. Αποτελεί ένα αυτοσχέδιο ημερολόγιο για την περίοδο της Σαρακοστής ενώ ολόκληρη η παρουσία της Κυράς Σαρακοστής συμβολίζει τη νηστεία και την κατάνυξη των ημερών.
 Έτσι, επειδή παλιά δεν είχαν τα σημερινά ημερολόγια για να μετρούν το πέρασμα της νηστείας, έφτιαχναν ένα μετρητάρι. Έπαιρναν δηλαδή ένα χαρτί και ζωγράφιζαν τη Σαρακοστή σαν μια καλόγρια, την κυρά –Σαρακοστή. Δεν της έβαζαν στόμα γιατί αντιπροσώπευε τη νηστεία.

Τα χέρια της ήταν σταυρωμένα από τις πολλές προσευχές. Και είχε εφτά πόδια, ένα για κάθε βδομάδα της Σαρακοστής. Με το ψαλίδι κόβανε την κυρά Σαρακοστή και την κρεμούσαν στον τοίχο. Κάθε Σάββατο της έκοβαν ένα πόδι.
Το τελευταίο πόδι το κόβανε το Μεγάλο Σάββατο και το βάζανε μέσα σε ένα ξερό σύκο ή σε ένα καρύδι και όποιος το έβρισκε πίστευαν πως θα ήταν καλότυχος. Αλλού την έκαναν και πάνινη την “κυρά Σαρακοστή” τους και τη γέμιζαν με πούπουλα.
Στον Πόντο έπαιρναν μια πατάτα ψημένη ή ένα κρεμμύδι, έμπηγαν 7 φτερά κότας, το έδεναν στο ταβάνι και κρεμόταν όλη τη Σαρακοστή. Κάθε βδομάδα έβγαζαν και ένα φτερό. Ο “κουκουράς”, έτσι το έλεγαν, ήταν ο φόβος των παιδιών.(ekriti.gr)

Τα παιδιά έφτιαξαν το σπίτι της κυρά – Σαρακοστής με χαρτόνι,
έβαλαν στα ντουλάπια της τα τρόφιμα που δεν είναι νηστίσιμα
και γέμισαν το φόρεμά της με νηστίσιμα εδέσματα!

Στην συνέχεια φτιάξαμε και μία κυρά – Σαρακοστή με αλατοζύμαρο,
αφού πρώτα  γράψαμε σε ένα χαρτόνι τα υλικά που θα χρειαζόμασταν!

Μαζευτήκαμε στην γωνιά του ηλεκτρονικού υπολογιστή
και παρακολουθήσαμε την ιστορία της
Ελληνική Επανάστασης του 1821 μέσα από πίνακες ζωγραφικής.
Τα βιβλία μάς “συντρόφευσαν” και
 μας “ταξίδεψαν” στα χρόνια της τουρκοκρατούμενης Ελλάδας.
Ένα τσολιαδάκι επισκέφτηκε το νηπιαγωγείο μας!
 Περιεργαστήκαμε τα επιμέρους στοιχεία της στολής του,
εξηγήσαμε την χρησιμότητά της και την συγκρίναμε με τα δικά μας ρούχα!
Τα ποιήματά  μας τα κολλήσαμε πάνω σε χάρτινο γιλέκο τσολιά!
Εορταστικές κατασκευές

Ευαγγελισμός της Θεοτόκου

-Με την λέξη Ευαγγελισμός αναφερόμαστε στη χαρμόσυνη είδηση για τον Χριστιανισμό, της επικείμενης γέννησης τουΙησού Χριστού , που δόθηκε από τον αρχάγγελο Γαβριήλ προς τη Μαριάμ. Επίσης, με τον ίδιο όρο αναφερόμαστε στην εκκλησιαστική θεομητορική εορτή που τελείται την 25η Μαρτίου προς ανάμνηση του γεγονότος αυτού.

Ευαγγελισμός σημαίνει αναγγελία χαρμόσυνης είδησης και ετυμολογικά προέρχεται από το ευάγγελος (=ευ+άγγελος < αγγέλω) μια πολύ παλαιότερη ελληνική λέξη (wikipedia)

Κατασκευή για τον
Ευαγγελισμό της Θεοτόκου

Την Παρασκευή, τα παιδιά του νηπιαγωγείου μας απήγγειλαν
τα ποιήματά τους και τραγούδησαν με θέρμη
 στην γιορτή μας μπροστά στους γονείς τους.
Την Δευτέρα παρέλασαν με καμάρι
στον κεντρικό δρόμο του Αμυγδαλεώνα!

1 σχόλιο στο “18/3/2019-25/3/2019 “Η κυρά-Σαρακοστή & η Επέτειος της Ελληνικής Επανάστασης του 1821”