L5WS 8z1

11η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού – Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2024

Η 11η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2024 εορταστάστηκε την Παρασκευή 27 Σεπτεμβρίου 2024, στο πλαίσιο εναρμόνισής της με την Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού. Με κοινό σύνθημα: «Αθλούμαστε Μαζί. Δίνουμε ποιότητα στη Ζωή» υλοποιήθηκαν αθλητικές δράσεις/δραστηριότητες, εντός του σχολικού χώρου, καθ΄ όλη τη διάρκεια του σχολικού ωραρίου, προκειμένου να αναδειχθούν τα οφέλη και η σημασία της φυσικής δραστηριότητας, της σωματικής άσκησης και του αθλητισμού για την υγεία και τη βελτίωση της ποιότητας ζωής.

Με υιοθέτηση του «Τρέχω για το ΣΥΝ» (ΣΥΝεργασία – ΣΥΝεννόηση -ΣΥΝύπαρξη – ΣΥΝαδέλφωση – ΣΥΝθεση), της επιδιωκόμενη στάση ΖΩΗΣ που μέσα από τις αξίες του αθλητισμού, πρέπει να κατακτάται με προσπάθεια, στοχοπροσήλωση και ηθική ακεραιότητα.

Με έμφαση:
– στην οργάνωση ομαδικών δραστηριοτήτων για την ενθάρρυνση της συνεργασίας και κοινωνικοποίησης,
– στη διασκέδαση των μαθητών/μαθητριών ώστε να αγαπήσουν την άσκηση και να την ενσωματώσουν στην καθημερινή ζωή τους,
– σε θέματα υγείας και ασφάλειας,
– στην ενθάρρυνση της κίνησης με κάθε τρόπο ή μέσο,
– στην καθολική συμμετοχή και τη δραστηριοποίηση ΟΛΩΝ των μαθητών/μαθητριών ανεξάρτητα από ηλικία ή φυσικές ικανότητες/δεξιότητες και των εκπαιδευτικών τους.

Στο πλαίσιο αυτό, υλοποιήθηκαν τα ακόλουθα:

• Αγώνες «ΑθλοΠΑΙΔΕΙΑΣ» ομαδικών και ατομικών αθλημάτων.
  • Δημιουργία «Σταθμών Δραστηριοτήτων» με αθλητικές δραστηριότητες (π.χ. ισορροπία σε δοκό, σχοινάκι, κρίκοι κ.ά.).
  • Σχεδιασμός και υλοποίηση σχετικών σχεδίων εργασίας (πρότζεκτ) από τους μαθητές και τις μαθήτριες με θεματικό κέντρο τον αθλητισμό.
  • Διοργάνωση εσωτερικών πρωταθλημάτων ή/και αγώνων σκυταλοδρομίας, δημιουργώντας διαδρομές με εμπόδια.
  • Επιλογή παραδοσιακών παιχνιδιών.
  • Δημιουργία θεματικής αφίσας για την ημέρα του αθλητισμού.
  • Απονομή μεταλλίων.

6ixZ4OiJ  444XTLYb   572ajk5U UE5Alr4C HKOF696v   UoiURsT4