HEAgU8mN

Ομαλή Μετάβαση νηπίων στο Δημοτικό σχολείο – Το Δημοτικό σχολείο των ονείρων μου

Με πολλή χαρά και ενθουσιασμό τα παιδιά συμμετείχαν σε συζήτηση για το πώς φαντάζονται και ονειρεύονται το Δημοτικό σχολείο που θα φοιτήσουν.

Οι ιδέες τους ευφάνταστες! Μίλησαν για γήπεδα ποδοσφαίρου και μπάσκετ, για χώρους γυμναστικής, για  αίθουσα ωδείου με μουσικά όργανα, για σχολικούς  ζωολογικούς κήπους και κήπους με λαχανικά και φυτά, για όμορφο και ασφαλές προαύλιο με δεντροφυτεύσεις και παρτέρια με λουλούδια!

Ακόμα μίλησαν για πλούσιες βιβλιοθήκες, για καλαίσθητες αίθουσες διδασκαλίας, για ράφια με παιχνίδια! Για καλοσυνάτες δασκάλες και διευθύντριες ή διευθυντές!

Επιπλέον δεν ξέχασαν να επισημάνουν τη σημασία των πινακίδων έξω από το σχολείο, που θα προειδοποιούν τα αυτοκίνητα να ελαττώνουν ταχύτητα, αλλά και των διαβάσεων!

Μέχρι και νεράιδα των δοντιών επιστράτευσαν, για να παίρνει τα νεογιλά τους δόντια!

Και όλα αυτά, τα αποτύπωσαν σε ομαδικές εργασίες δουλεύοντας ομαδοσυνεργατικά!

HEAgU8mN   HNcdz3g   HX6v0iAb     yTxPtndQ    ZfCcUHsm    ZbUKqksv  WSD5FFhs   df7erm0h   3BfPi1 m