7CtT5beC

Επίσκεψη στο άγαλμα του Επισκόπου Σαλώνων Ησαΐα – Παρακολούθηση Bιωματικής παρουσίασης οπλισμού του πολεμιστή του ‘21

Στο πλαίσιο των δράσεων του σχολείου μας για τον Εορτασμό της Επετείου για την Απελευθέρωση της πόλης και του Κάστρου των Σαλώνων, επισκεφτήκαμε σήμερα 15 Απριλίου το άγαλμα του Επισκόπου Σαλώνων Ησαΐα στην ομώνυμη πλατεία της πόλης μας και έπειτα παρακολουθήσαμε  τη βιωματική παρουσίαση οπλισμού του πολεμιστή του ‘21, που διοργάνωσε ο Σύλλογος Φίλων Ιστορίας και Αναπαράστασης αυτής Γιαννιτσών, από τον κ. Μανώλη Σαββίδη, στο Πνευματικό Κέντρο Άμφισσας.

Μαθητές/τριες και εκπαιδευτικοί ενθουσιαστήκαμε από τις φορεσιές αλλά και τον οπλισμό των πολεμιστών του ’21 -γιαταγάνια, καριοφίλια, σπαθιά, τουφέκια, μαχαίρια κ.α. και αισθανθήκαμε περηφάνια και δέος.

Θερμά συγχαρητήρια στον Δήμο Δελφών και στον συγκεκριμένο Σύλλογο των Γιαννιτσών, καθώς και στον κ. Θεόδωρο Μήταλα από τη Δ/νση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Φωκίδας!!!

9JyD2S1F   ptWTjpab

4ogaZetZ  a5iCNoT4 Xvece9z5 wMh 9HWQ   wwpflDEp    dwvNJ I0   JhcHw3TE US2i uZI  bZlVq 7d   IC1Q0Kak