sti_xwra_twn_hxwn_v1.0.zip_teaser

Στη χώρα των ήχων

Αγαπητά μας παιδάκια και φίλοι γονείς, καλημέρα!  😉
Μια ωραία δραστηριότητα που μπορείτε να κάνετε είναι η εξής:  😎

ΤΙΤΛΟΣ: ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΤΩΝ ΗΧΩΝ  😯

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ/ΣΤΟΧΟΙ:

Διαδραστική ιστορία με στόχο την ευαισθητοποίηση των παιδιών σχετικά με τους ήχους και τη μουσική που μπορούν να παρατηρήσουν/ακούσουν στο περιβάλλον τους. Το μαθησιακό αντικείμενο στοχεύει, επίσης, στην ευαισθητοποίηση των μαθητών αναφορικά με την ανθρώπινη επίδραση στα διαφορετικά ηχοτοπία και την επίπτωση του θορύβου στην υγεία τους.

ΟΔΗΓΙΕΣ:

Η διαδραστική ιστορία ενσωματώνει δραστηριότητες ενεργητικής ακρόασης και εξάσκησης της παρατήρησης. Οι μαθητές καλούνται, μέσω ενός αφηγηματικού τρόπου, να παρατηρήσουν σε κάθε καρτέλα το διαφορετικό ηχοτοπίο και τους ήχους που το απαρτίζουν.

Πάτησε με αριστερό κλικ πάνω στην εικόνα για να μεταφερθείς στο περιβάλλον παιχνιδιού και να κάνεις μια βόλτα με τον Νίκο.

Υπάρχουν 5 διαφάνειες πατώντας τα βελάκια στη μπάρα. Πάτησε με αριστερό κλικ τα κουμπάκια με τον ήχο για να ακούσεις τον Νίκο και τους ήχους του περιβάλλοντος! Σέρνεις κι αφήνεις με το ποντίκι τις εικόνες στη σωστή θέση!

Για να αρχίσεις πάτησε στον παρακάτω σύνδεσμο:

ΣΥΖΗΤΗΣΗ:

Τώρα μπορείς, αν θέλεις, να συζήτησεις με τους γονείς σου για:

•  τους ήχους της περιοχής, του σχολείου ή της καθημερινότητας και να τους αξιολογήσεις  (π.χ. δυνατός-σιγανός ήχος, ψηλός-μπάσος, συνεχόμενος-με παύσεις κ.λπ.).
  • την αξία που έχει η αίσθηση της ακοής για την ανθρώπινη ζωή.
  • την επίπτωση της ηχορύπανσης στην υγεία.

ΑΥΤΟΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ:

Αφού πήρες ιδέες, μπορείς τώρα αν θέλεις, να αυτοσχεδιάσεις και να δημιουργήσεις το δικό σου ηχοτοπίο!

ΚΑΛΗ ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΗ!!!