Ηχητική περιγραφή και νοερή εικόνα-Μαθηματικά

Ανοιχτή δραστηριότητα με στόχο την εξοικείωση των μαθητών με την κειμενική δομή μιας περιγραφής.

Το μαθησιακό αντικείμενο δίνει τη δυνατότητα στους μαθητές να ακούσουν και να διαβάσουν την περιγραφή επιμέρους αντικειμένων (δίνονται οι περιγραφές για δεκαπέντε τερατάκια), με σκοπό να τα ζωγραφίσουν όσο το δυνατόν πιο πιστά. Με την ολοκλήρωση της δραστηριότητας, δίνεται στα παιδιά η δυνατότητα να συγκρίνουν το έργο τους με το αρχικό αντικείμενο της περιγραφής.

Με τη βοήθεια των γονιών σου, αν θέλεις, πατάς στον σύνδεσμο που θα βρεις παρακάτω με αριστερό κλικ.

Πατάς με αριστερό κλικ πάνω στην εικόνα και μεταφέρεσαι στο περιβάλλον του παιχνιδιού.

Χρησιμοποίησε τα εργαλεία που υπάρχουν αριστερά και κάτω στην οθόνη που σου εμφανίζεται, για να ζωγραφίσεις.

Στο πάνω μέρος της οθόνης πατάς για περιγραφή ή νοερή εικόνα. Στο κάτω μέρος πατάς το play ή το ερωτηματικό για να ακούσεις την περιγραφή.

Υπάρχουν 15 τερατάκια! Άκουσε τις περιγραφές, σκέψου και ξεκίνα!

Για να αρχίσεις πατάς εδώ:

Καλή διασκέδαση και καλή επιτυχία!

1 άποψη για το “Ηχητική περιγραφή και νοερή εικόνα-Μαθηματικά