Aναγνώριση και αναπαραγωγή μοτίβου-Μαθηματικά

Δραστηριότητα πρακτικής και εξάσκησης:

Στόχος: Εξοικείωση των μαθητών με την αναγνώριση και την αναπαραγωγή μοτίβων. Το μαθησιακό αντικείμενο δίνει τη δυνατότητα στους μαθητές να εξασκήσουν την παρατηρητικότητά τους, ώστε να αναγνωρίσουν και να συμπληρώσουν μοτίβα της μορφής ΑΒ, ΑΒΓ, ΑΒΓΔ.

Οδηγίες: Στον σύνδεσμο που θα βρεις παρακάτω, αν θέλεις και με τη βοήθεια των γονιών σου, πατάς πάνω στην εικόνα με αριστερό κλικ.

Προσέχεις το μοτίβο που εμφανίζεται στο πάνω μακρύ ορθογώνιο πλαίσιο. Εσύ πρέπει να σκεφτείς τη σειρά του μοτίβου και να συμπληρώσεις τι νομίζεις ότι ταιριάζει στη θέση του ερωτηματικού στο τέλος αυτού του πλαισίου.

Για περισσότερες οδηγίες πατάς το ερωτηματικό που βρίσκεται στη μπάρα στο κάτω μέρος. Εκεί μπορείς να ακούσεις τις οδηγίες!

Αν το σχήμα που έφτιαξες είναι σωστό, πατώντας το ερωτηματικό, το σχήμα περιστρέφεται. Αν είναι λάθος, ξαναπροσπάθησε!

Χρησιμοποιώντας το δεξί βελάκι στη μπάρα, μεταφέρεσαι σε επόμενο επίπεδο. Χρησιμοποιώντας το αριστερό βελάκι, γυρίζεις πίσω.

Για να ξεκινήσεις πατάς στον παρακάτω σύνδεσμο:

Καλή διασκέδαση και καλή επιτυχία!