Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Προγραμματισμού – #CodeWeek 2022

#CodeWeek 2022

Η Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Προγραμματισμού είναι ένα κίνημα δράσης που το διαχειρίζονται εθελοντές και το υποστηρίζει η Ευρωπαϊκή Επιτροπή. Οποιοσδήποτε (σχολεία, εκπαιδευτικοί, βιβλιοθήκες, όμιλοι-κοινότητες προγραμματισμού, επιχειρήσεις, δημόσιες αρχές) μπορεί να οργανώσει μια εκδήλωση στο πλαίσιο της #CodeWeek και να την προσθέσει στον χάρτη στον ιστότοπο codeweek.eu.

Για άλλη μια σχολική χρονιά το Νηπιαγωγείο μας συμμετέχει στην Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Προγραμματισμού με δύο Δράσεις!

Δραστηριότητα

Στα πλαίσια του eTwinning έργου “SteMysteries in  Ancient Egypt” οργανώσαμε τη δραστηριότητα με τίτλο: “Code the hieroglyphics”

Χωριστήκαμε σε ζευγάρια  σχολείων. Το κάθε σχολείο δημιούργησε τον δικό του  κώδικα και τον έστειλε στο σχολείο συνεργάτη για να το λύσει.

εικονα 0

εικονα 1

Λύσαμε τον Κώδικα που μας έστειλε το 7ο Νηπιαγωγείο Κατερίνης !

μαρια 0

Στείλαμε και τον δικό μας Κώδικα!

EVI

μαρινα 1

Παραλάβαμε το Πιστοποιητικό συμμετοχής μας για τη δράση!

resize MARIA 2

resize MARINA 2

2η Δραστηριότητα

Στα πλαίσια του eTwinning έργου ” Nibble your Steam puth” οι μαθητές των συνεργαζόμενων Νηπιαγωγείων από διαφορετικές χώρες:

1. θα προγραμματίσουν το Bee bot για να βρει τα παραμύθια που επισκέφτηκε ο Nibble.

code week 1

2. Θα γνωρίσουμε το Beebot και θα μάθουμε πως να το προγραμματίζουμε.

code week 2

code week bee bot activity marina v

Παραλάβαμε το Πιστοποιητικό συμμετοχής μας για τη δράση!

code week 2022

Codeweek Nibble