“Μένουμε σπίτι και δεν ξεχνάμε τη Δανειστική Βιβλιοθήκη”

Καλά μας παιδάκια, σας χαιρετούμε και πάλι!!!

Θυμάστε που κάθε Παρασκευή δανειζόσασταν από το σχολείο ένα παραμυθάκι κι αφού το διαβάζατε με τους γονείς σας το Σαββατοκύριακο, το επιστρέφατε τη Δευτέρα μαζί με μια ζωγραφιά με ό,τι σας έκανε είχε κάνει εντύπωση από την ιστορία;

Επειδή αυτό τον καιρό μένουμε στο σπίτι μας και δεν μπορούμε να είμαστε στο σχολείο, θα αλλάξουμε λίγο τον τρόπο με τον οποίο λειτουργούμε τη βιβλιοθήκη μας. Θα ακούτε το παραμυθάκι με τη βοήθεια των γονιών σας μέσω του διαδικτύου και θα μας στέλνετε φωτογραφίες από τις ζωγραφιές που φτιάξατε.Κι όταν με το καλό επιστρέψουμε στο Νηπιαγωγείο μας, θα μας τις φέρετε να ολοκληρώσουμε το βιβλιαράκι, που έχουμε ξεκινήσει από την αρχή της χρονιάς.

Πάμε, λοιπόν, σήμερα που είναι Παρασκευή, να ξεκινήσουμε με την πρώτη μας ιστορία,που έχει τον τίτλο: “Η σπορά του ήλιου”, την έγραψε η συγγραφέας Βιργινία Χρυσουλάκη και την εικονογράφησε η Ειρήνη Δερμιτζάκη.

Το παραμύθι μπορείτε να το ξεφυλλίσετε και να σας το διαβάσουν οι γονείς σας εδώ:

Αφού διαβάσετε την ιστοριούλα,ζωγραφίστε ό,τι σας έκανε εντύπωση.

Καλά αναγνωστικά ταξίδια!!!

Και δεν ξεχνάμε: “Μένουμε σπίτι”!!!