“Μένουμε στο σπίτι και μαθαίνουμε για το Πάσχα” (Μέρος έκτο)

Αγαπημένα μας παιδάκια, καλή κι ευλογημένη μέρα να έχετε!!! Σας χαιρετάμε και πάλι με το παραπάνω τραγουδάκι!!!

Αν ήμασταν στο σχολείο, σαν αύριο θα παίρνατε τις όμορφες κατασκευές, που θα είχαμε φτιάξει όλοι μαζί αυτές τις ωραίες ανοιξιάτικες ημέρες. Επειδή, όμως αυτό δυστυχώς δεν μπορεί να γίνει, θα φτιάξετε τις όμορφες κατασκευούλες σας στο σπίτι με τη βοήθεια της μαμάς και του μπαμπά κι όταν επιστρέψουμε στις σχολικές μας τάξεις,θα μας τις παρουσιάσετε. Μέχρι τότε να είστε όλοι καλά,να προσέχετε τον εαυτό σας και να περνάτε όμορφα!!!

Θα ξεκινήσουμε αυτή την ανάρτηση με τις πασχαλινές μας προτάσεις με δύο όμορφα τραγουδάκια!!!

Ήρθε πάλι η Πασχαλιά!

Σνούφελ – Πασχαλιάτικος λαγός

Τι θα λέγατε να παρακολουθήσουμε και το παρακάτω βιντεάκι για τη Μεγάλη Εβδομάδα;

Αν θέλετε, μπορείτε να περιηγηθείτε και στην παρακάτω πασχαλινή πλατφόρμα, που έφτιαξε η συνάδελφος Νηπιαγωγός Ανθή Ζήση:

Μπορείτε να δείτε και να “κατεβάσετε” και το παρακάτω Βιβλίο Δραστηριοτήτων από το blog: https://www.paixnidikaidimiourgia.gr/

αλλά και να περιηγηθείτε και σε ολόκληρη την ενότητα για το Πάσχα στο ίδιο blog, πατώντας εδώ.

Να ακούσουμε και μία πασχαλινή ιστοριούλα;

Η ιστορία μας έχει τον τίτλο: “Το ραγισμένο κόκκινο αυγό”. Τα λόγια τα έγραψε ο Λούκας Παναγή, είναι δηλαδή ο συγγραφέας της ιστορίας μας και τις εικόνες τις σχεδίασε ο Χριστόδουλος Αργυρού, είναι δηλαδή ο εικονογράφος.

Σας αποχαιρετούμε για σήμερα και σας αφιερώνουμε το παρακάτω τραγούδι με την ευχή να είμαστε και πάλι σύντομα όλοι μαζί και να περνάμε ωραία!!!

Ζουζούνια – Τι χαρά που είμαστε όλοι παρέα