Αποκριάτικες δραστηριότητες

1)Διαβάσαμε το παραμύθι του Αρλεκίνου της Ζωρζ Σαρή και: α) αναδιηγηθήκαμε την ιστορία με τη βοήθεια εικόνων, β) ασχοληθήκαμε με τη δραστηριότητα προφορικού λόγου: “Πώς θα ονόμαζες τη δική σου μαμά;”, γ) γνωρίσαμε το σχήμα του ρόμβου και ταξινομήσαμε χάρτινους ρόμβους με βάση το χρώμα τους, δ) ασχοληθήκαμε παίξαμε το παιχνίδι: “ποια ομάδα θα φτιάξει πρώτη τη στολή του Αρλεκίνου;” , ε) φτιάξαμε τη μάσκα-καπέλο του αρλεκίνου και στ)φτιάξαμε ατομικούς αρλεκίνους με πολύχρωμα χαρτάκια.
2)Διαβάσαμε το παραμύθι: “Το γαϊτανάκι της Ειρήνης”, που βρίσκεται στο τεύχος 90 του περιοδικού “Παράθυρο στην εκπαίδευση του παιδιού”, φτιάξαμε το δικό μας αυτοσχέδιο γαϊτανάκι και χορέψαμε το τραγούδι της ειρήνης, που υπάρχει στο ίδιο τεύχος του περιοδικού.
3)Ταξινομήσαμε αποκριάτικα καπέλα με κριτήρια το χρώμα, το σχήμα και σχέδιό τους.
4)Φτιάξαμε ατομικούς χάρτινους κλόουν με κηρομπογιές, καθώς και αποκριάτικες μάσκες από γύψο
5)Γίναμε λαγουδάκια στα πλαίσια της ενασχόλησης μας με το μύθο του Αισώπου: “Ο λαγός και η χελώνα” και
6)Τέλος,φτιάξαμε το χαρταετό της αλφαβήτας, που τοποθετήθηκε στη γωνιά της γραφής.