Καινούργιος χρόνος,καινούργια αρχή!!!

Ευχές για το Νέο Χρόνο και κατασκευή: Το γούρι του 2015

Κοπή της Βασιλόπιτας του 2015 στο Νηπιαγωγείο μας

Φτιάξαμε μαζί με τα παιδιά και κόψαμε τη Βασιλόπιτα του σχολείου μας. Τυχερός της φετινής χρονιάς ,που κέρδισε το φλουρί της Βασιλόπιτάς μας, ήταν ο μαθητής Σεμπαστιάν Χ.
“Σεμπαστιάν, οι κυρίες σου σού εύχονται να είσαι πάντα καλά και Καλή Πρόοδο στα μαθήματά σου!”

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA

Μάθαμε για την Ιστορία της Βασιλόπιτας
Τα παιδιά άκουσαν την ιστορία της Βασιλόπιτας και ρωτήθηκαν τι τους έρχεται στο μυαλό όταν ακούν τη λέξη “θησαυρός”. Οι απαντήσεις τους γράφτηκαν από τα ίδια με τη βοήθεια πίνακα αναφοράς και μπήκαν σε πιτάκια πλαστελίνης, που φτιάχτηκαν από μια ομάδα παιδιών.Στη συνέχεια,τα πιτάκια μοιράστηκαν στα υπόλοιπα παιδιά,που κλήθηκαν να ανακαλύψουν τι κέρδισαν.Έτσι βιώσαμε με το δικό μας παιγνιώδη τρόπο τα όσα έπραξε ο Άγιος Βασίλειος,σύμφωνα με την ιστορία που ακούσαμε.
Η ιστορία της Βασιλόπιτας μας έδωσε την ευκαιρία να παίξουμε και το παραδοσιακό παιχνίδι: “Πού΄ ν το, πού΄ν το το δαχτυλίδι”.

Εικόνες-Η Ιστορίας της Βασιλόπιτας 5

Εικόνες-Η Ιστορίας της Βασιλόπιτας 8

Εικόνες-Η Ιστορίας της Βασιλόπιτας 9

Τέλος,κάναμε πρόποση για το 2015 καταγράφοντας την ευχή μας στο ατομικό πλαστικό ποτηράκι με τη χάρτινη πορτοκαλάδα μας.