ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΒΕΛΓΙΟ (25 Απριλίου έως 2 Μαΐου 2015)

Δημοσιευμένο στις 4 Οκτωβρίου 2017 – 21:20 | από 2ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΖΑΚΥΝΘΟΥ

Στα πλαίσια του προγράμματος Erasmus+ πραγματοποιήθηκε συνάντηση εκπαιδευτικών και μαθητών των σχολείων που συμμετέχουν στο πρόγραμμα από Σάββατο 25 Απριλίου 2015 έως Σάββατο 2 Μαΐου 2015 στην πόλη Diksmuide του Βελγίου. IMG_8878 DIKSMUIDE, ΒΕΛΓΙΟΥ ΑΠΡΙΛΙΟΣ 2015Κατά την διάρκεια της παραμονής τους στο Βέλγιο οι μαθητές είχαν την δυνατότητα να παρουσιάσουν εργασίες για την Ιστορία της Φωτογραφίας στην Ελλάδα, να ξεναγηθούν και να γνωρίσουν τα αξιοθέατα των Βρυξελλών, της Αμβέρσας, της Μπρύζ καθώς και της περιοχής του Diksmuide. Στην πόλη της Αμβέρσας επισκέφτηκαν την έκθεση φωτογραφίας La Traversee στο Μουσείο Φωτογραφίας της Antwerp. Ακολούθησε ξενάγηση στην πόλη και στην αγορά Grote Markt. DSCN1165 BELGIUM APRIL 2015Ακολούθησε φωτογράφιση της συγκεκριμένης πόλης από ομάδες μαθητών και γεύμα. Προαιρετική ξενάγηση ακολούθησε στο Μουσείο Μοντέρνας Τέχνης, στο Καθεδρικό Ναό, στο σπίτι του Rubens και στο ναό Carolous Borremeus. Η επίσκεψη στο Βέλγιο ολοκληρώθηκε με πολιτιστικές εκδηλώσεις και έκθεση των εργασιών των μαθητών.

1. Δεν υπάρχουν σχόλια προς “ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΒΕΛΓΙΟ (25 Απριλίου έως 2 Μαΐου 2015)”