Τα τελευταία χρόνια η ελληνική κοινωνία κλονίζεται από μια κρίση τόσο οικονομική όσο και ηθική.Αξίες που υπήρξαν αναλλοίωτες στην διάρκεια των χρόνων χάθηκαν μπροστά στην θεοποίηση του χρήματος.Κάθε τι που ακούει στο χρήμα έχει υψηλότερη θέση από κάθε άλλη κοινωνική αρχή που υπήρχε στο παρελθόν.Φυσικά, αυτή την τακτική δεν την ακολουθούν όλοι και χαρακτηριστικό παράδειγμα αποτελεί το τμήμα μας, δηλαδή το Β’3 του 2ου Γενικού λυκείου Ζακύνθου που έβαλε τέλος σε αυτά τα κακώς κείμενα.Πιο συγκεκριμένα, εξαιτίας της εκδρομής που είχε προγραμματιστεί και πολλά παιδιά δεν είχαν την οικονομική δυνατότητα να συμμετάσχουν, οργάνωσαν μια λαχειοφόρο προκειμένου να βγάλουν χρήματα για να βοηθήσουν τους συμμαθητές τους.Το αισιόδοξο σε όλη την ιστορία είναι πως όλα πήγαν όπως τα είχαμε προγραμματίσει και καταφέραμε να μαζέψουμε ένα μεγάλο χρηματικό ποσό.Όμως, εμείς αποτελούμε ένα απλό παράδειγμα υπάρχουν τόσα άτομα που βοηθούν τους συμπολίτες του αλλά δεν φαίνονται ουσιαστικά πουθενά.Γι’αυτό καλό είναι όλοι να συμβάλλουν με κάθε τρόπο σε αυτό το έργο.Είναι απαραίτητο σε μια κοινωνία που περνάει κρίση να μην χάνονται οι ηθικές αξίες.