Κάθε φορά που πλησιάζουν οι γιορτές, κυριαρχεί ένας προβληματισμός «Τι δώρο θα αγοράσω;». Οι επιλογές που μπορείτε να κάνετε για ένα πρωτότυπο δώρο έχουν περιοριστεί . Η λύση είναι απλή και δεν θα σας κοστίσει καθόλου ακριβά. Επιλέξτε να χαρίσετε στα αγαπημένα σας πρόσωπα, αντικείμενα που σας συνδέουν συναισθηματικά μαζί τους. Θα μπορούσατε για παράδειγμα να φτιάξετε ένα κολλάζ φωτογραφιών [άλμπουμ] με όμορφες στιγμές της χρονιάς που πέρασε. Στην περίπτωση που διαλέξετε ένα δώρο από το εμπόριο, μπορείς να το κάνεις πιο προσωπικό, ποιο φιλικό στολίζοντάς το ο ίδιος. Υλικά, τα οποία βρίσκονται μέσα στο σπίτι σας σε αφθονία, όπως περιοδικά, εφημερίδες, σχοινιά και κορδέλες, μπορούν να χρησιμεύσουν σαν περιτύλιγμα. Άλλωστε από σήμερα, καλό θα ήταν να κρατάτε όχι μόνο τις σακούλες, αλλά και τα περιτυλίγματα των δώρων που θα σας φέρουν, για να στολίσετε τα δώρα μόνοι σας στις επόμενες γιορτές! Στην συνέχεια θα σας αναφέρω μερικούς τρόπους για οικολογία και για εξοικονόμηση χρημάτων την περίοδο των Χριστουγέννων.
Αν σας αρέσει η κουζίνα και να μαγειρεύετε , δοκιμάστε φέτος να φτιάξετε μόνοι σας τα γλυκά, πίτες, κουλουράκια, Χριστόψωμα, βασιλόπιτες, κουλουράκια, δίπλες ,μελομακάρονα αντικαθιστώντας έτσι οτιδήποτε έτοιμο, και χαρίστε τα στις επισκέψεις που θα κάνετε! Φροντίστε φέτος τα υλικά που θα χρειαστείτε για τη μαγειρική σας να είναι βιολογικής καλλιέργειας και πάνω από όλα οικολογικά .
Αν σας αρέσει να εργάζεστε και να δημιουργείτε με ξύλο, χρησιμοποιήστε τις ικανότητές σας για να κατασκευάσετε ράφια για τα CD ή μικρά ραφεία για τα μπαχαρικά και τα προϊόντα της κουζίνας και χαρίστε τα σε φίλους!
Αν σας αρέσει το πλέξιμο, δοκιμάστε να φτιάξετε εσείς ένα ζευγάρι κάλτσες με ωραία χρώματα για να τα κρεμάσουν οι φίλοι σας στο τζάκι τους ή ένα μάλλινο γιλέκο για τις γιορτές .
Οι περισσότεροι άνθρωποι [ συγγενείς] θα χαρούν να λάβουν ένα χειροποίητο δώρο, θα αντιληφθούν και θα σεβαστούν το χρόνο που αφιερώσατε για να φτιάξετε κάτι μόνοι σας. Η αγάπη, καθώς και η δημιουργική σας ενέργεια, θα τους εντυπωσιάσει και θα είναι ένα καταπληκτικό χριστουγεννιάτικο δώρο.
ΠΑΠΑΔΑΤΟΣ ΔΙΟΝΥΣΗΣ