ΦΑΚΕΛΟΣ: ΔΗΜΟΣΙΑ ΕΡΓΑ ΣΤΗΝ ΖΑΚΥΝΘΟ
Στη συνέχεια του φακέλου για τα δημόσια έργα στην Ζάκυνθο, θα ασχοληθούμε με άλλα 2 έργα που είτε έγιναν λάθος είτε δεν έγιναν ποτέ.
Γέφυρα Αγίου Χαραλάμπου
Και τώρα η λατρεία μας. Το μόνο έργο που μπορείς άνετα και άφοβα να του ρίξεις όσα βέλη θέλεις και γενικά ο έρωτας ενός τοπικού δημοσιογράφου. Η Ιστορία της γέφυρας ξεκινάει την εποχή της ενετοκρατίας αλλά τα βάσανά της ξεκινούν την δεκαετία του 60′. Οι τότε αιρετοί της τότε μετασεισμικής Ζακύνθου θεώρησαν ότι η γέφυρα με μερικές προσθήκες θα μπορούσε να γίνει δρόμος. Και ποιες ήταν αυτές? Μια προέκταση 1 μέτρου στις δύο της πλευρές στερεωμένες… στο κενό. Δηλαδή απλά έβαλαν τις προεκτάσεις πάνω στη γέφυρα χωρίς καν να τα ενώσουν με το βασικό κορμό της. Τα χρόνια πέρναγαν, τα αυτοκίνητα πολλαπλασιάζονταν και η γέφυρα στέναζε. Αποτέλεσμα? Οι προσθήκες άρχιζαν να λυγίζουν σε σημείο που κινδύνευαν μέχρι και με κατάρρευση. Οι αιρετοί άρχιζαν να τρώγονται μεταξύ τους (όπως πάντα) και φτάσαμε τον Απρίλιο του 2012 στο κλείσιμό της για την συντήρησή της. Όλοι νομίσαμε ότι μετά το πέρας των εργασιών θα είχαμε πλήρη αποκατάσταση της και θα ήταν πλήρως ασφαλής.Αλλά στη Ζάκυνθο είμαστε. Λόγω της θερινής περιόδου οι εργασίες έπρεπε να ολοκληρωθούν άμεσα. Και τι κάνανε? Πήραν τσιμεντόλιθους και τσιμέντο και φτιάξανε ένα… κοτέτσι με κορδέλες. Κοτέτσι!!! Πάνω σε ενετική γέφυρα φτιάξανε Κοτέτσι.Mόνο γέφυρα δεν μπορεί να χαρακτηριστεί. Και πόσα σπατάλησαν για 5 μέτρα τσιμεντόλιθο και λίγο τσιμέντο? 70.000!!!!!! Την ώρα που ο κόσμος πεινάει πέταξαν χωρίς λόγο στο ποτάμι 70.000!!!! Σταματάω εδώ για την γέφυρα γιατί πρέπει να μείνω σε ένα πλαίσιο ευπρέπειας.
Λιμάνι Αγίου Νικολάου Βολιμών
Και τώρα προσδεθείτε. Ακολουθεί ανάλυση “Της δεύτερης πύλης εισόδου-εξόδου του νησιού” (από τίτλους πάντως καλά πάμε). Λιμάνι… ναι και εγώ είμαι η απάντηση στον Θέμο Αναστασιάδη. 10 μέτρα τσιμέντο και 500 τάματα απ’ τους καπετάνιους για να δέσουν και το ονομάζουν λιμάνι… Θεέ των τίτλων κατέβα και τιμώρησε τους… Αυτό δεν είναι λιμάνι είναι κατάρα!!!!! Η θέση του Αγίου Νικολάου είναι εξαιρετική καθώς βρίσκεται πολύ κοντά στην Κεφαλλονιά και πάρα πολύ κοντά στο Ναυάγιο και εμείς οι έξυπνοι ζακυνθινοί βάλαμε τσιμεντόλιθους για να δένουν βάρκες και παντόφλες. Κύριοι Αιρετοί είστε για διδάκτορες τουριστικών υποδομών στο Χαρβαρντ. Τι κι αν τάξανε νέο λιμάνι μέσω Ε.Σ.Π.Α τι κι αν έταξαν παπάδες το αποτέλεσμα μετράει που είναι ΤΙΠΟΤΑ. Άμα δεν ξυπνήσουμε και δεν καταλάβουμε την πάρα πολύ καλή θέση στην οποία βρίσκεται και τα όποια οφέλη θα έφερνε στο νησί ένα δεύτερο λιμάνι (όχι ότι και το άλλο είναι λιμάνι αλλά κουβέντα να γίνετε) δεν πρόκειται να πάμε μπροστά. Ειλικρινά οι μόνοι που μπορούν να πιέσουν και να πετύχουν κάτι είναι οι κάτοικο των περιοχών των ορεινών αλλά δυστυχώς κι αυτοί βρίσκονται σε βαθύ λήθαργο.