Εκδήλωση αφιερωμένη στην Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία (3-12-2019)

Με ιδιαίτερη επιτυχία και την συμμετοχή πλήθους κόσμου, πραγματοποιήθηκε την Τρίτη 3 Δεκεμβρίου 2019, στο δημοτικό αμφιθέατρο Ξάνθης, εκδήλωση με θέμα «ΟΛΟΙ ΙΣΟΙ-ΟΛΟΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΙ», υπό τον συντονισμό του Σωματείου ΑΜΕΑ Ξάνθης.

Η εκδήλωση υλοποιήθηκε με αφορμή την παγκόσμια ημέρα Ατόμων με αναπηρία, η οποία θεσπίστηκε και γιορτάζεται κάθε χρόνο.

Το σχολείο μας εκπροσώπησε ομάδα μαθητών που τραγούδησε δύο συγκινητικά τραγούδια σχετικά με τη διαφορετικότητα. Στόχος ήταν η ευαισθητοποίηση όλης της εκπαιδευτικής κοινότητας, αλλά και ευρύτερα της κοινωνίας σχετικά με την ανοχή, σεβασμό και αποδοχή των ΑΜΕΑ. Γεμίζοντας την αίθουσα απέδειξαν την αγάπη του και την αναγνώριση της προσφοράς στο έργο του Σωματείου, συμμετέχοντας ενεργά.

Οι μαθητές που πήραν μέρος ήταν οι:
Ελ.  Πάγγου, Ευαγ. Καραμανάβη, Αν. Ευθυμιάδου, Αν. Κωνσταντινοπούλου, Χρ. Κρυστάλλη, Δ. Μουρατίδου, Ειρ. Μελισσοπούλου, Χρ.  Καρταλίδης, Κων. Καρταλίδου,  Χ. Κόντε,  Β. Καρατσομπάνη,  Ι. Γρηγοριάδου,  Ειρ. Χατζηδοπαυλάκη και Γ. Κοτζακελίνης.
Συμμετέχοντες καθηγητές:
Θεοδούλη Κύργιου, Σπύρος Μπαλουκίδης και Παναγιώτα Στεφανίδου