Διαγωνισμός Αφίσας του Διεθνούς Προγράμματος Στατιστικού Αλφαβητισμού 2014-2015

Με χαρά σας ανακοινώνουμε ότι το σχολείο μας διακρίθηκε στο φετινό Διαγωνισμό Αφίσας του Διεθνούς Προγράμματος Στατιστικού Αλφαβητισμού 2014-2015 (International Statistical Literacy Competition), που για πρώτη φορά διεξάχθηκε στην Ελλάδα. Μάλιστα, η ομάδα του 2ου Λυκείου Ξάνθης ήρθε 2η μεταξύ των 64 αφισών που συμμετείχαν στον Εθνικό Διαγωνισμό, στην κατηγορία μαθητών Α’ Γυμνασίου έως Α’ Λυκείου.

Το θέμα που επέλεξε η ομάδα μας ήταν ο εθελοντισμός στην περιοχή της Θράκης. Για την ακρίβεια, διεξάγαμε πρωτογενή έρευνα με χρήση πρωτότυπου διαδικτυακού ερωτηματολογίου την περίοδο 9-10 Φεβρουαρίου 2015 με πολλή μεγάλη συμμετοχή ερωτηθέντων!

Η ομάδα μαθητών που συμμετείχαν και εργάστηκαν για την έρευνα και τη δημιουργία της αφίσας είναι οι:
Τσιμάρης Δημήτρης, Τσομλεκτσής Γιώργος και Ψωμακέλης Κωνσταντίνος του Τμήματος Α6.
Την αφίσα μας και τις υπόλοιπες αφίσες που διακρίθηκαν μπορείτε να τις δείτε ΕΔΩ.
Θα ήθελα να ευχαριστήσω όλους τους συμμετέχοντες και κυρίως τα παιδιά για τον ενθουσιασμό και την εργατικότητα που επέδειξαν από την αρχή για να συμμετέχουν σε έναν τόσο απαιτητικό διαγωνισμό.

Ελπίζω να συνεχιστεί η συμμετοχή μας και στο μέλλον!

Η υπεύθυνη καθηγήτρια
Πεχτελίδου Αναστασία, Βιολόγος