atlas experiment

Το σχολείο μας έλαβε μέρος στη  Δράση «19th International Particle Physics Masterclasses 2023 – Προχωρημένα Μαθήματα Φυσικής Σωματιδίων», υπό την διοργάνωση του International Particle Physics Outreach Group (IPPOG), στο τμήμα Φυσικής του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης την Τετάρτη 15/03/2023 με πέντε αριστούχους/-ες μαθητές/μαθήτριες.

4 3 2 1

Το πρόγραμμα περιλάμβανε ομιλίες από ενεργούς ερευνητές – επιστήμονες που συνεργάζονται με το Παγκόσμιο Ερευνητικό Κέντρο Σωματιδιακής Φυσικής (CERN) στη Γενεύη, δίνοντας την δυνατότητα στους ίδιους τους μαθητές να επεξεργαστούν πραγματικά πειραματικά δεδομένα από πειράματα φυσικής σωματιδίων. Στο τέλος της ημέρας, όπως γίνεται σε κάθε διεθνή συνεργασία, οι συμμετέχοντες μαθητές/τριες συνδέθηκαν με το Ερευνητικό Κέντρο, μέσω διαδικτύου, και συζήτησαν τα αποτελέσματά τους και την εμπειρία τους.

Οι μαθητές/μαθήτριες που πήραν μέρος με επιτυχία και ανταπεξήλθαν πλήρως σε θέματα  Φυσικής Στοιχειωδών Σωματιδίων, σε συνεργασία με την καθηγήτρια Φυσικής κ. Ζηνά Χαρίκλεια, ήταν οι:

Βασιλεία Πάγγου – Β’ Λυκείου

Έλλη Μαντζιούνη– Β’ Λυκείου