Aναρρίχηση

Στο πλαίσιο του μαθήματος της Φυσικής Αγωγής και σε συνεργασία με τον Ορειβατικό Σύλλογο Ξάνθης , οι μαθήτριες και μαθητές της Β τάξης του 2ου Λυκείου Ξάνθης συγκεντρώθηκαν στο χώρο του ” Αμοιρίδειου” Αθλητικού Κέντρου της πόλης μας ,για να γνωρίσουν και να δοκιμάσουν μια καινούρια δραστηριότητα: την αναρρίχηση !!

Έτσι το Σάββατο στις 9 Νοεμβρίου 2013 στις 09:00 πμ .και για 2 ώρες συγκεντρωθήκαμε στην αίθουσα του Ορειβατικού Συλλόγου προκειμένου να κάνουμε αναρρίχηση

Ο χώρος είναι ανάλογα διαμορφωμένος για την δράση αυτή. Με την καθοδήγηση του κ. Στέλιου Δασκαλόπουλου, οι μαθητές κατάφεραν να σκαρφαλώσουν στις πολυμορφικές πλευρές του χώρου πηγαίνοντας σταδιακά στις πιο δύσκολες πλευρές .

Ο ενθουσιασμός των παιδιών ήταν μεγάλος και τα πειράγματα πολλά

Ευχαριστούμε θερμά τον Ορειβατικό Σύλλογο Ξάνθης και τον κ. Στέλιο Δασκαλόπουλο για το χρόνο και την ευγένειά του να μας μυήσει στο όμορφο άθλημα της αναρρίχησης .

Κατερίνα Χατζηγιαννάκου
Καθηγήτρια Φυσικής Αγωγής του 2ου ΓΕΛ ΞΑΝΘΗΣ
Υπεύθυνη της αθλητικής δραστηριότητας

Δείτε μερικές φωτογραφίες από τη δράση αυτή