Ενισχυτική Διδασκαλία Ειδικών Μαθημάτων που εξετάζονται Πανελλαδικά

Σας ενημερώνουμε ότι προβλέπεται η σύσταση και λειτουργία τμημάτων   ενισχυτικής διδασκαλίας ειδικών μαθημάτων (Ελεύθερο Σχέδιο, Γραμμικό Σχέδιο, Γαλλικά, Γερμανικά, Ιταλικά, Ισπανικά, Αρμονία, Ακουστική Ικανότητα, Μουσική Αντίληψη/Γνώση) της Γ Τάξης του Λυκείου που εξετάζονται πανελλαδικά.

Η Ενισχυτική Διδασκαλία Ειδικών Μαθημάτων καλύπτει 2-4 διδακτικές ώρες την ημέρα μετά τη λήξη του κανονικού προγράμματος. Κάθε μαθητής/τρια μπορεί να παρακολουθήσει από ένα έως και τέσσερα μαθήματα της Ενισχυτικής Διδασκαλίας Ειδικών Μαθημάτων, στο σχολείο που θα οριστεί ως Σχολικό Κέντρο Αντισταθμιστικής Εκπαίδευσης (Σ.Κ.Α.Ε.).

Αν σας ενδιαφέρει η ένταξη του παιδιού σας σε αντίστοιχο τμήμα, παρακαλούμε να συμπληρώσετε και να παραδώσετε υπογεγραμμένη στο σχολείο την παρακάτω αίτηση – Υ.Δ. μέχρι την Τρίτη 26-10-2021.

Όλο το ΦΕΚ: