Συμμετοχή στο διαγωνισμό Χημείας

DSC03626

Το Σάββατο 8 Μαρτίου 2014, πραγματοποιήθηκε στις εγκαταστάσεις του 1ου Πειραματικού Λυκείου Θεσσαλονίκης για δεύτερη συνεχή χρονιά ο 2ος Διαγωνισμός Δημιουργικών Πειραμάτων Φυσικών Επιστημών που οργανώθηκε από Επιστημονική  Επιτροπή αποτελούμενη από διακεκριμένους επιστήμονες  του τμήματος Φυσικής, Βιολογίας, Χημείας του ΑΠΘ .

Στον παραπάνω διαγωνισμό συμμετείχε το 2ο ΓΕΛ Βέροιας με τους μαθητές της Β Λυκείου Γκογκίδη Αντώνιο, Κόλκα Απόστολο, Σταμούλη Ζωή, Στριμπίνου Χρύσα και Χαρισιάδου Αλεξάνδρα, συνοδευόμενοι από την υπεύθυνη καθηγήτριά τους Μαρλάνη Ελένη (Χημικό).

Οι μαθητές μας μαζί με άλλους 160 μαθητές από σχολεία της Κεντρικής Μακεδονίας σχεδίασαν και υλοποίησαν πειράματα με τη χρήση απλών καθημερινών υλικών αναπτύσσοντας με τον τρόπο αυτό την πρωτοβουλία και την αυτενέργειά τους μαθαίνοντας παράλληλα να λειτουργούν ως ερευνητές.

Αξίζουν θερμά συγχαρητήρια για την προσπάθεια αυτή και την διείσδυση τους στον μαγικό κόσμο των πειραμάτων.