Παρακολούθηση εκπαιδευτικού προγράμματος 6ου Διεθνούς Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ Πελοποννήσου

ΦΕΣΤΙΒΑΛ

Την Δευτέρα 20/1/2020,οι μαθητές και οι μαθήτριες,που συμμετέχουν στο πρόγραμμα της Βουλής των Εφήβων με θέμα:«Το περιβάλλον, ο τόπος μου,ο κόσμος μου» και το τμήμα της Β΄κατεύθυνσης ανθρωπιστικών σπουδών παρακολούθησαν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα του 6ου Διεθνούς Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ Πελοποννήσου,το οποίο είναι αφιερωμένο στον «Άνθρωπο και το Περιβάλλον».

Πιο συγκεκριμένα παρακολούθησαν:

1. Την «Επιστροφή» του Ν. Μεγγρέλη,στην οποία δύο εθελοντές γιατροί επιστρέφουν στην Ειδομένη και θυμούνται όσα έζησαν εκεί.
  2. Τα «Ληγμένα» του Kieran Kolle (Νορβηγία),όπου 4 νέοι ακτιβιστές διασχίζουν την Νορβηγία προσπαθώντας να ενημερώσουν και να ευαισθητοποιήσουν τους πολίτες για το 25% των τροφίμων που πετάγονται στην χώρα τους και γενικότερα στις αναπτυγμένες χώρες.

Οι μαθητές συνοδεύτηκαν από τους εκπαιδευτικούς Φώτη Βέργο και Ευθυμία Δημοπούλου.