Εκκλησιασμός στην Ιερά Μονή Αγίου Νικολάου Βαρσών

Ιερά Μονή Βαρσών

Είσοδος Μονής

Παραμονές των Χριστουγέννων (23-12-2019) το σχολείο μας επισκέφθηκε την Ιερά Μονή Αγίου Νικολάου Βαρσών. Πρόκειται για ένα  από τα παλαιότερα Μοναστήρια του Μοριά. Η αρχαιότερη μνεία της Μονής (23 Φεβρουαρίου 1089) βρίσκεται στον υπ’ αριθ. 180 κώδικα της Εθνικής Βιβλιοθήκης τής Ελλάδας στο φύλλο 176α . Η χρονολογία ίδρυσης της Μονής κατά την παράδοση και κατά την επιγραφή που βρίσκεται εντοιχισμένη στην είσοδο του Νάρθηκα, είναι το έτος ΑΛ (=1030). Ο φρουριακός χαρακτήρας της Μονής είναι έκδηλος, καθώς η Μονή οργανώνεται σε διάφορα επίπεδα λόγω της μορφολογικής διαμόρφωσης του εδάφους. Οι αυλές χωρίζονται σε τρία επίπεδα – βαθμίδες. Στο βόρειο μέρος υπάρχει τριώροφη πτέρυγα, στην οποία βρίσκονται η Τράπεζα, το Αρχονταρίκι και το Δεσποτικό. Επίσης, τριώροφη πτέρυγα υψώνεται και στα δυτικά, όπου βρίσκεται το Ηγουμενείο και οι κοιτώνες των μοναχών. Γύρω τα διάφορα κτήρια σχηματίζουν ένα παραλληλόγραμμο. Στο μεσαίο επίπεδο οικοδομήθηκε το Καθολικό, ο Ναός του Αγίου Νικολάου, παράλληλα προς τον αναλημματικό τοίχο. Οι μαθητές εκκλησιάστηκαν, ξεναγήθηκαν στους χώρους της Μονής απο τους μοναχούς. Στην επίσκεψη συμμετείχαν οι καθηγητές: Κουλούρη Χ., Σιέμπος Γ., Μαρκάτη Ε., Βέρρου Ε.