Πενθήμερη εκπαιδευτική εκδρομή της Γ΄ Λυκείου στη Θεσσαλονίκη

Το σχολείο μας πραγματοποίησε πενθήμερη εκπαιδευτική εκδρομή της Γ΄ Λυκείου στη Θεσσαλονίκη το χρονικό διάστημα από Τετάρτη 11-12-2019 έως και Κυριακή 15-12-2019. Οι μαθητές γνώρισαν τη Θεσσαλονίκη, επισκέφθηκαν τα λουτρά Πόζαρ, περιηγήθηκαν στην περιοχή και ξεναγήθηκαν στην Έδεσσα και στους καταρράκτες. Επίσης ξεναγήθηκαν στα αξιοθέατα της πόλης (Άγιο Δημήτριο, Ροτόντα, Κατακόμβες, Κάστρα, Λευκός Πύργο). Παρατήρησαν από κοντά σημαντικά μνημεία που μαρτυρούν τη διαχρονική πορεία της πόλης  καθώς και σύγχρονους χώρους όπως το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο και το Πανεπιστήμιο Μακεδονίας. Στην εκδρομή συμμετείχαν 50 μαθητές και οργανώθηκε από τους καθηγητές: Χαρίκλεια Κουλούρη,  Μανιάτη Πέτρο και τη Μαρκάτη Ευγενία.