ΕΚΔΡΟΜΗ ΣΤΟ ΒΕΛΙΓΡΑΔΙ

29 μαθητές της Β΄ Λυκείου του σχολείου μας συμμετείχαν στο 5ο Ευρωπαϊκό Μαθητικό Συνέδριο στο Βελιγράδι από 15 – 20 /11/2018 με θέμα: «Ρήγας Βελεστινλής: 220 χρόνια από τό θανατό του». Οι μαθητές υπό την καθοδήγηση της φιλολόγου Μαρκάτη Ευγενίας εκπόνησαν την εργασία: με θέμα Ιχνηλατώντας τα βήματα του Ρήγα Βελεστινλή: Η Κωνσταντινούπολη, Η «Ελληνική Βιέννη», Η Τεργέστη, Το Βελιγράδι, την οποία παρουσίασαν στο Συνέδριο. Εκεί ήρθαν σε επαφή με μαθητές άλλων σχολείων και ανέπτυξαν ομαδοσυνεργατικότητα.
Παράλληλα επισκέφθηκαν τη Θεσσαλονίκη, γνώρισαν την πόλη του Βελιγραδίου, περιηγήθηκαν και ξεναγήθηκαν στο ιστορικό κέντρο, στην ακρόπολη, τον ποταμό Σάβα, το Νησί Ada Cignlija, το Μουσείο Νikola Tesla, που είναι μουσείο Φυσικών Επιστημών. Είδαν από κοντά τα βομβαρδισμένα κτήρια της πόλης καθώς και τα επιβλητικά κυβερνητικά κτήρια, το Κοινοβούλιο και το περίτεχνο κτήριο του σιδηροδρομικού σταθμού. Επίσης επισκέφθηκαν τη γραφική πόλη Νόβισαντ, δεύτερη μεγαλύτερη πόλη της Σερβίας στις όχθες του Δούναβη. Τέλος διέσχισαν οδικώς δυο κράτη τη Βουλγαρία και τη Σερβία και απόλαυσαν τις εναλλαγές του τοπίου.
Στην εκδρομή συνοδοί καθηγητές ήταν οι εκπ/κοί: Μαρκάτη Ευγενία, Βέργος Φώτιος, Λουμπαρδιά Αγγελική, Υψηλάντη Χριστίνα.