Υποτροφία συμμετοχής στο 9ο Θερινό Σχολείο Νεανικής Επιχειρηματικότητας

Ο Διεύθυνση και ο Σύλλογος διδασκόντων του σχολείου μας συγχαίρει τον μαθητή της Β΄ Λυκείου Ορέστη Βράτιμο, ο οποίος συμμετέχει λαμβάνοντας υποτροφία στο 9ο Θερινό Σχολείο Νεανικής Επιχειρηματικότητας, που διοργανώνεται από το τμήμα Διοικητικής Επιστήμης και Τεχνολογίας του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών από 28 Ιουνίου έως 12 Ιουλίου 2018.

Οι επιτυχόντες μαθητές συμμετέχουν σε ένα πρόγραμμα σχεδιασμένο να προσφέρει την δυνατότητα βιωματικής μάθησης σχετικά με την επιχείρηση και την επιχειρηματική διαδικασία. Οι μαθητές ανεξάρτητα από τον τομέα σπουδών που θέλουν να ακολουθήσουν έχουν την δυνατότητα να καταλάβουν τις επαγγελματικές προοπτικές που τους ανοίγονται στους  πιο δυναμικά αναπτυσσόμενους κλάδους της οικονομίας. Το πρόγραμμα σπουδών περιλαμβάνει μεταξύ άλλων, μαθήματα από ακαδημαϊκούς διδάσκοντες, συμμετοχή σε επιχειρηματικά παίγνια, ομαδικές δραστηριότητες καθώς και επεξεργασία-ανάπτυξη επιχειρηματικού σχεδίου μιας νέας επιχείρησης. Οι μαθητές εργάζονται σε ομάδες συντάσσοντας το επιχειρηματικό πλάνο για την δική τους ιδέα και στο τέλος βραβεύονται οι ομάδες με τις καλύτερες ιδέες.