ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ Γ’ ΛΥΚΕΙΟΥ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ

Την Δευτέρα, 22/10/2018, οι μαθητές της Γ’ Λυκείου του σχολείου μας, στα πλαίσια  μονοήμερης διδακτικής επίσκεψης στην Αθήνα ξεναγήθηκαν στο κτίριο της Βουλής και ενημερώθηκαν για τον τρόπο της οργάνωσης και της λειτουργίας της.

Στην συνέχεια μέσα από βιωματικές και ερευνητικές δραστηριότητες, κάνοντας χρήση του υλικού της έκθεσης “Το θέμα είναι τώρα τι λες: η ζωή και το έργο του Μανόλη Αναγνωστάκη”που παρουσιάζεται στον εκθεσιακό χώρο του Ιδρύματος της Βουλής, οι μαθητές μας γνώρισαν την προσωπικότητα, την ζωή και το έργο του σπουδαίου ποιητή και διανοούμενου του δεύτερου μισού του Ελληνικού 20ου αιώνα.

Η επίσκεψη ολοκληρώθηκε το απόγευμα  με την περιήγηση  στο Πάρκο, στην Αγορά, στο Κανάλι, στην Βιβλιοθήκη και στον Φάρο του Κέντρου Πολιτισμού -Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος.