Επίσκεψη του 2ου ΓΕΛ Τρίπολης στο Ελληνικό Γυμνάσιο-Λύκειο του Ντύσσελντορφ-Γερμανία

Την Παρασκευή 27 Απριλίου 2018, το σχολείο μας αποδεχόμενο την σχετική πρόσκληση της Διευθύντριας  κ. Βασιλικής Βλάχου, επισκέφθηκε το Ελληνικό Γυμνάσιο – Λύκειο του Ντύσσελντορφ  στην Γερμανία.

Οι μαθητές μας μεταφέροντας την αγάπη και την στήριξη της μητέρας Πατρίδας και ιδιαίτερα της Αρκαδίας,συνειδητοποίησαν τον σημαντικό ρόλο του σχολείου στην ενίσχυση του απόδημου Ελληνισμού. Ήρθαν σε επαφή  με συνομηλίκους τους, που ζουν και μεγαλώνουν στην περιοχή, ενημερώθηκαν για τα προβλήματα  και τις ανησυχίες τους και βίωσαν σε ένα μικρό βαθμό την καθημερινότητα των μαθητών της ομογένειας και των οικογενειών τους.

Ο μαθητής μας Ορέστης Βράτιμος, ως εκπρόσωπος της αντιπροσωπείας του Σχολείου, έκανε μια ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα και συγκινητική παρουσίαση  της Αρκαδίας και του σχολείου μας στους μαθητές και στους εκπαιδευτικούς  του Ομογενειακού σχολείου.

Ομιλία μαθητή