Όπερα “Προμηθέας Δεσμώτης” (30/3/2018)

Πενήντα μαθητές του σχολείου μας στα πλαίσια της ένταξής του στο Πανελλήνιο Δίκτυο “Το θέατρο στην εκπαίδευση”, του μαθήματος της Θεατρικής Παιδείας και της Θεατρικής Ομάδας, παρακολούθησαν την μουσική παράσταση-όπερα Προμηθέας Δεσμώτης” του Αισχύλου, την Παρασκευή 30/03/2018  στο αμφιθέατρο “Περίανδρος ο Κορίνθιος”  του 4ου Γενικού Λυκείου Κορίνθου.

Ο Προμηθέας πρωτοπαρουσιάστηκε το 1994 σε μουσική του Παναγιώτη Καρούσου και μετάφραση του Γρυπάρη. Μουσικοί της Συμφωνικής  Ορχήστρας Αθηνών και της Λυρικής Σκηνής απέδωσαν με έναν ξεχωριστό και μοναδικό τρόπο την μονόπρακτη λυρική τραγωδία και στάθηκαν η αφορμή να αντιληφθούν, οι μαθητές και οι μαθήτριες, την σύνδεση της Αρχαίας Ελληνικής Προσωδίας και του Δράματος με την Όπερα.

Ιδιαίτερα ευχαριστούμε την Περιφέρεια Πελοποννήσου και τον Αντιπεριφερειάρχη κ. Ευάγγελο Γιαννακούρα για την οικονομική συνδρομή και αρωγή, προκειμένου να συμμετάσχει το σχολείο μας στην συγκεκριμένη εκδήλωση.

Συνοδοί εκπαιδευτικοί: Ευθυμία Δημοπούλου, Ευγενία Κρίγκα και Γιάννα Πανοπούλου.