Εκπαιδευτική Επίσκεψη Β΄ Τάξης στο κέντρο Πρόληψης Αρκαδίας (28/2/2018)

Την Τετάρτη 28/2/2018 οι μαθητές της Β’ τάξης του σχολείου μας, που φοιτούν στην κατεύθυνση  Ανθρωπιστικών Σπουδών, επισκέφθηκαν το Κέντρο Πρόληψης των εξαρτήσεων και Προαγωγής της Ψυχοκοινωνικής Υγείας Αρκαδίας “Ανέλιξη”.

Η ψυχοπαιδαγωγός κ. Μαρία Βουδούρη τους ενημέρωσε για τον ρόλο του κέντρου και την συμβολή του στην δημιουργία κατάλληλων συνθηκών, που βοηθούν τους νέους να ανταποκριθούν στις προκλήσεις και στις δυσκολίες της σύγχρονης πραγματικότητας. Με έναν βιωματικό τρόπο και με την ενεργό συμμετοχή των μαθητών, η επίσκεψη επικεντρώθηκε στην αναγκαιότητα στήριξης στις δυνάμεις τους και της επιλογής ενός υγιούς τρόπου ζωής.

Η επίσκεψη οργανώθηκε από τις καθηγήτριες Ευθυμία Δημοπούλου και Κατερίνα Θεοδώρου.